winieta na tablicy

Cyfryzacja szkół. Nauczyciele przekonują się do nowinek technologicznych

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Wydawnictwo Klett, ankietowani nauczyciele lubią korzystać z nowych technologii i doceniają ich przydatność na lekcjach. W większości ograniczają się jednak do tych narzędzi, które znają od dawna. Do nowinek dopiero trzeba ich przekonać.

Zdjęcie ilustracyjne
 
Zdjęcie ilustracyjne
fot. Shutterstock

Wydawnictwo Klett, drugi pod względem wielkości wydawca w Europie, postanowiło wziąć pod lupę cyfryzację polskich szkół i narzędzia, z jakich korzystają nauczyciele w szkołach. Wraz z naukowcami z Uniwersytetu Łódzkiego wydawnictwo przeprowadziło w kwietniu sondaż w postaci ankiety elektronicznej - wzięło w nim udział 1288 nauczycieli różnych przedmiotów i z rozmaitych poziomów oraz typów szkół z całej Polski.

Nauczyciele korzystają z nowoczesnego sprzętu

Ankietowani nauczyciele zdają się doceniać narzędzia, które są im w miarę dobrze znane. Zdaniem badanych nauczycieli najbardziej przydatne w pracy z uczniami są laptopy (według 74 proc. ankietowanych), tablice interaktywne (71,1 proc.) i materiały wideo (66,4 proc.). Najbardziej powszechnie występujący w szkołach sprzęt, a więc komputer stacjonarny, zajął dopiero czwartą pozycję, choć i tak jego użyteczność docenia ponad połowa nauczycieli, którzy wzięli udział w sondażu.

ZOBACZ TAKŻE

Nowoczesne technologie w polskich szkołach

Wydawcy bojkotują e-podręczniki. Cyfryzacja obniży poziom nauczania?

Minister Szumilas o cyfryzacji szkół i nowej podstawie programowej

Co trzeci ankietowany uznał za przydatne platformy e-learningowe. Niemal tyle samo osób pozytywnie ocenia wykorzystanie gier komputerowych w nauczaniu, a co czwarty pytany nauczyciel uważa za przydatne książki elektroniczne. O wiele mniejszym uznaniem cieszą się tablety. Wśród innych, samodzielnie wymienianych przez część ankietowanych narzędzi znalazły się kamery, odtwarzacze CD i DVD oraz telewizory.

Potrzebne są szkolenia

Mimo coraz powszechniej wykorzystywanych nowoczesnych narzędzi, nauczyciele, którzy wzięli udział w sondażu nie uważają się za ekspertów w tej dziedzinie. Najwięcej, bo 45 proc., stanowiły osoby, które określiły swój poziom ich obsługi jako średni. Odsetek ten jest podobny zarówno w małych miastach, jak i dużych. Najlepiej ocenili się oczywiście nauczyciele informatyki, ale także większość pytanych matematyków uznała, że w tym zakresie radzi sobie dobrze. Jeśli porównamy umiejętności ankietowanych nauczycieli ze względu na poziom szkoły, w jakich pracują, to najbardziej pewni swoich umiejętności są nauczyciele szkół podstawowych – wysoki i bardzo wysoki poziom zadeklarowało ponad 52 proc. z nich.

Średni poziom obsługi nowoczesnych narzędzi wśród tak dużej liczby ankietowanych nauczycieli oznacza, że istnieje duża potrzeba dokształcania pedagogów w tym zakresie. Niestety niemal 40% badanych stwierdziła, że ma średni dostęp do szkoleń z zakresu wykorzystywania nowoczesnych technologii w pracy z uczniami, a kolejnych 25 proc. zadeklarowało nawet, że jest on mały lub zerowy (zdecydowanie mniej, bo 36 proc. ankietowanych, uznało dostęp do takich szkoleń za dobry lub bardzo dobry). – Aby cyfryzacja szkół była w pełni możliwa, konieczne jest położenie większego nacisku na kształcenie zarówno przyszłych, jak i obecnych nauczycieli w zakresie korzystania z nowoczesnych technologii. Konieczne jest stworzenie odpowiedniego programu szkoleniowego, który ułatwi im posługiwanie się nimi w pracy. Jestem pewien, że nauczyciele chętnie skorzystają z możliwości dokształcania się w tym zakresie, jeśli tylko będzie im ona dana. Na nic zda się wyposażanie szkół w nowoczesne sprzęty, jeśli kadra pedagogiczna nie będzie odpowiednio przygotowana, aby z nich korzystać – komentuje Robert Kuc, redaktor naczelny Wydawnictwa Klett.

Robert Kuc zwraca także uwagę na inne problemy związane z cyfryzacją polskich szkół. Jego zdaniem, choć sam proces się rozwija, to konieczne jest stworzenie odpowiedniego planu jego wdrażania oraz ogromnych nakładów finansowych, ponieważ samo wyposażenie szkół w sprzęt nie wystarczy. – W procesie cyfryzacji szkół trzeba pomyśleć o wielu aspektach, nie tylko o zapewnieniu sprzętu komputerowego. Aby wszystko odpowiednio funkcjonowało, trzeba zapewnić dobrze rozwinięty system szkoleń dla nauczycieli, odpowiednio przygotowane oprogramowanie do nauki, zagwarantować wystarczającą moc sieci internetowej i wytrzymałe serwery, a także zatrudnić osoby, które będą zajmować się takimi technicznymi sprawami w każdej szkole. Przykładowo, należy zastanowić się, czy sieć oraz serwery wytrzymają, jeśli nagle w tym samym momencie wszyscy uczniowie zaczną korzystać z komputerów. Niestety mam wrażenie, że twórcy "Cyfrowej szkoły" pominęli wiele istotnych kwestii przy tworzeniu projektu cyfryzacji szkół i "aspekt operacyjny" nie został odpowiednio przemyślany – podsumowuje redaktor naczelny.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Galeria

 • MNiSW: Od nowego roku akademickiego zmiany na uczelniach [WIDEO]

  MNiSW: Od nowego roku akademickiego zmiany na uczelniach [WIDEO]

  Autor: Newseria

  Data publikacji: 28.07.2014 08:28

  Liczba odwiedzin: 113

  Możliwość studiowania przez całe życie, zniesienie opłat za drugi kierunek, uwłaszczenie naukowców i nowe zasady tworzenia związku uczelni – to najważniejsze zmiany, jakie niesie ze sobą nowa ustawa o szkolnictwie wyższym, która ma obowiązywać już od nowego roku akademickiego. Wprowadzone zmiany mają poprawić sytuację absolwentów na rynku pracy oraz ułatwić uczelniom przetrwanie niżu demograficznego. »

 • Łódź Miasto Akademickie. Siedziby uczelni wyższych w Łodzi poza centrum miasta

  Łódź Miasto Akademickie. Siedziby uczelni wyższych w Łodzi poza centrum miasta

  Autor: Dziennik Łódzki

  Data publikacji: 27.07.2014 19:39

  Liczba odwiedzin: 130

  Uniwersytet Łódzki po ukończeniu Paragrafu lokuje nowy Wydział Filologiczny także poza centrum miasta. Jeszcze dalej stoi nowe Centrum Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego. Dlaczego rektorzy unikają środka Łodzi? »

 • Nowy rok szkolny 2014/2015. Wzrosły ceny podręczników dla uczniów

  Nowy rok szkolny 2014/2015. Wzrosły ceny podręczników dla uczniów

  Autor: Dziennik Łódzki

  Data publikacji: 27.07.2014 19:34

  Liczba odwiedzin: 143

  Do rozpoczęcia nowego roku szkolnego pozostał jeszcze miesiąc. Wielu rodziców już teraz rozgląda się za wyprawką szkolną dla dziecka. Uczniowie pierwszych klas podręczniki otrzymają za darmo, jednak podręczniki dla starszych uczniów zdrożały. »

 • W nowym roku szkolnym 2014/2015 aż 95. proc. sześciolatków rozpocznie naukę w szkole

  W nowym roku szkolnym 2014/2015 aż 95. proc. sześciolatków rozpocznie naukę w szkole

  Autor: natablicy.pl

  Data publikacji: 25.07.2014 09:40

  Liczba odwiedzin: 197

  We wrześniu naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej rozpocznie pójdzie prawdopodobnie aż 522 tys. sześcio i siedmiolatków. To 95. proc. założenia rządu w związku z reformą i wcześniejszym posyłaniem dzieci do szkół. »

 • Fotelik samochodowy trzeba dopasować do wagi i wzrostu dziecka oraz modelu auta [WIDEO]

  Fotelik samochodowy trzeba dopasować do wagi i wzrostu dziecka oraz modelu auta [WIDEO]

  Autor: Newseria

  Data publikacji: 25.07.2014 09:25

  Liczba odwiedzin: 110

  Bezpieczeństwo w czasie jazdy, nieskomplikowany montaż oraz wygoda pasażera to wytyczne, jakimi powinien kierować się rodzic przy zakupie fotelika dla dziecka. Warto więc sprawdzić w sieci crash testy, czyli testy zderzeniowe przeprowadzane przez niezależne organizacje motoryzacyjne, a także odbyć próbę zamontowania fotelika w aucie oraz przymierzyć go do dziecka. »

 • Młodsze pokolenia są coraz lepiej wykształcone [WIDEO]

  Młodsze pokolenia są coraz lepiej wykształcone [WIDEO]

  Autor: Newseria

  Data publikacji: 25.07.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 85

  Badanie zachowań edukacyjnych Polaków pokazuje, że dokonaliśmy awansu edukacyjnego. Młodsze pokolenia są coraz lepiej wykształcone. Wciąż największy wpływ na wybory edukacyjne i poziom wykształcenia mają wzory wyniesione z rodzinnego domu, choć duże znaczenie ma też sytuacja na rynku pracy. Poziom wykształcenia ma często wpływ na charakter zatrudnienia – niższe wykształcenie zwiększa prawdopodobieństwo zatrudnienia na umowę śmieciową. »

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • Następna »

Rok szkolny 2013/2014 - daty

Sonda

Trwają wakacje! Jak spędzasz wakacyjne dni?

Śpię do południa :)
28%
Siedzę całe dnie przed kompem
27%
Zostaję w domu. Spotykam się ze znajomymi
22%
Wyjeżdżam z rodzicami nad morze/w góry/na Mazury
11%
Jadę na obóz/kolonie
8%
Wypoczywam u babci, która gotuje mi same pyszności
4%

juniorfutbol.pl

 • Zacięta rywalizacja i świetna zabawa. Wysoki poziom MŚ dzieci z domów dziecka

  Zacięta rywalizacja i świetna zabawa. Wysoki poziom MŚ dzieci z domów dziecka

  Autor: Agencja TVN/X-news

  Data publikacji: 26.07.2014 23:53

  Liczba odwiedzin: 255

  Na stadionie Legii Warszawa rozpoczęły się II Mistrzostwa Świata dzieci z domów dziecka. Podczas meczów eliminacyjnych młodym zawodnikom sędziowali byli piłkarze polskiej kadry narodowej m. in. Dariusz Dziekanowski, Tomasz Kłos i Jacek Krzynówek. O miano najlepszej drużyny globu walczą zespoły z 26 krajów. Tytułu bronią reprezentanci Polski. Zwycięzcę poznamy 27 lipca. »

 • 28 drużyn, 300 sportowców. W Warszawie odbędą się II MŚ Dzieci z Domów Dziecka

  28 drużyn, 300 sportowców. W Warszawie odbędą się II MŚ Dzieci z Domów Dziecka

  Autor: Agencja TVN/X-news

  Data publikacji: 24.07.2014 12:33

  Liczba odwiedzin: 300

  Już w najbliższy weekend (26-27.07) na stadionie Legii Warszawa odbędą się II Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka. Tytułu bronić będzie reprezentacja Polski. W środę (23.07) odbyła się konferencja prasowa, na której byli reprezentanci Polski Dariusz Dziekanowski i Tomasz Kłos rozlosowali grupy, w których znalazło się aż 28 drużyn. »

Najnowsze materiały

Najczęściej komentowane

Najpopularniejsze materiały

Polskapresse sp z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie natablicy.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej

Copyright Polskapresse Sp. z o.o. Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności

Witryna korzysta z plików cookies oraz informacji zapisywanych i odczytywanych z localStorage, aby dopasować interesujące treści oraz reklamy. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki, w szczególności w zakresie cookies, oznacza, że pliki będą umieszczane na urządzeniu końcowym. Możesz zmienić ustawienia przechowywania i dostępu do cookies i localStorage używając ustawień przeglądarki lub używanego urządzenia. Szczegóły w „Polityce Prywatności”.

Zamknij