winieta na tablicy

Langloo

Matura 2015: kolejne zmiany w formule egzaminu. Nie będzie prezentacji, a egzaminy odbędą się w wakacje?

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowują kolejne zmiany w formule matury. Miałyby one objąć uczniów, którzy przystąpią do egzaminu w 2015 r. O planach MEN i CKE pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

MEN szykuje kolejne zmiany w formule matury
 
MEN szykuje kolejne zmiany w formule matury
fot. Polskapresse

Pierwszą zmianą, o wprowadzeniu której mówi się już od dłuższego czasu, jest likwidacja prezentacji maturalnej jako formy egzaminu ustnego z języka polskiego. Miałyby ją zastąpić losowane pytania dotyczące tekstów kultury. Uczeń w ciągu 15 minut przygotowywałby wypowiedź na zadany temat. Ocenie podlegałaby przede wszystkim umiejętność wypowiadania się, a nie konkretna wiedza.

W pisemnej części matury z polskiego zmiana polegałaby na usunięciu z arkuszy czytania ze zrozumieniem. – To weryfikuje egzamin gimnazjalny, więc powtarzanie tego samego na późniejszym etapie edukacji jest zbędne – tłumaczy "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Lucyna Grabowska z wydziału matur CKE. Ponadto, trwają prace nad dodaniem części egzaminu, która weryfikowałaby umiejętność argumentowania.

Zobacz także:

Matura ustna z polskiego będzie trudniejsza. Koniec z wkutymi na pamięć prezentacjami

Eksperci: MEN powinno zmienić system oceniania matur

W 2015 r. na maturze nie będzie łaciny

W 2015 r. obowiązkowa matura z fizyki?

Kolejna zmiana dotyczyłaby skrócenia listy przedmiotów do wyboru. MEN otrzymało opinię Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, która proponuje odejście od egzaminów z wiedzy o tańcu, języka łacińskiego i kultury antycznej, historii muzyki, historii sztuki i filozofii. Jeśli taka zmiana zostałaby wprowadzona, uczelnie, które wymagały tych przedmmiotów przy rekrutacji, mogłyby przeprowadzić dodatkowe egzaminy wstępne.

KRASP chciałaby również, by ministerstwo bliżej przyjrzało się propozycji wprowadzenia obowiązku zdawania co najmniej dwóch dodatkowych przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Obecnie uczeń musi podchodzić tylko do trzech obowiązkowych na poziomie podstawowym – języka polskiego, matematyki i języka obcego, a dodatkowo może wybrać do 6 przedmiotów na poziomie rozszerzonym.

Z kolei dyrektorzy szkół wnioskują do ministerstwa o zmianę terminu egzaminów. Proponują, by egzaminy odbywały się po zakończeniu roku szkolenego, czyli w wakacje, by matura nie zaburzała normalnej pracy szkoły.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Komentarze (46)

 • 29.09.14, 19:08

  Komentarz usunięty

 • rocznik95:) (gość)

  rocznik95:) (gość)

  29.07.13, 15:40

  I znowu ten nasz chory system edukacji, który myśli, że dogoni np. Wielką Brytanię czy Niemcy,.. Minister Edukacji powinien być zmieniony, na takiego co potrafi myśleć o tym co jest dobre dla uczniów a nie dla kraju... owszem dobro kraju powinno być ważne dla nas ze względu na to, że jesteśmy polakami, ale jak patrzę na tych wszystkich ministrów i posłów w tym durnym sejmie i senacie to mi się rzygać chce... bo oni nic nie robią żeby było lepiej dla nas tylko, żeby im było wygodnie... przykro mi na to patrzeć, ale to jest żądza pieniądza, która widocznie jest silniejsza od głosu własnego sumienia... a i tego całego Debila Donalda Tuska powinni posadzić w wiezieniu za okradanie polaków z wiary w lepsze jutro i w lepszą Polskę... Jeden głos tutaj nic nie znaczy, ale jeśli chce się coś powiedzieć to powinno się to mówić z przekonaniem i prosto w twarz odbiorcy...

  Zgłoś

 • Zuza ;} (gość)

  Zuza ;} (gość)

  11.07.13, 18:52

  Moim zdaniem pomysł aby przeprowadzań matury w wakacje jest idiotyzmem.Przez tyle lat odbywały się w roku szkolnym i jakoś nikt nie miał z tym problemu. Skrócenie list przedmiotów do wyboru także nie jest dobrym pomysłem, ponieważ uczelnie muszą przeprowadzać dodatkowe egzaminy wstępne znów narażając nas niewyobrażalny stres.Wprowadzenie zaś dwóch przedmiotów dodatkowych obowiązkowych na poziomi rozszerzonym jest już prawdziwą porażką.Pytam więc komu to potrzebne i kiedy mam się tego wszystkiego nauczyć?Na pewno będzie strasznie trudna,ale tylko pozostaje się uczyć.

  Zgłoś

 • brakmisłów (gość)

  brakmisłów (gość)

  12.04.13, 17:44

  Zamiast wprowadzać zmiany w maturze, powinni zmienić ministrów..

  Zgłoś

 • zazenowana (gość)

  zazenowana (gość)

  26.02.13, 15:29

  glupota. jak mozna zrobic mature w wakacje ? to moze lepiej w Boze Narodzenie. Wakacje to czas na odpoczynek na ktory w pelni zasluguja uczniowie. nie no ja sie pytam gdzie ministrowie maja mozg ?? to jest chore. brak slow. a poza tym malo ktory uczen przystapi do matury w wakacje bo poprostu plany wakacyjne wyjazdy ktorych czesto nie mozna przelozyc.

  Zgłoś

 • zazenowana (gość)

  zazenowana (gość)

  26.02.13, 15:18

  glupota. jak mozna zrobic mature w wakacje ? to moze lepiej w Boze Narodzenie. Wakacje to czas na odpoczynek na ktory w pelni zasluguja uczniowie. nie no ja sie pytam gdzie ministrowie maja mozg ?? to jest chore. brak slow. a poza tym malo ktory uczen przystapi do matury w wakacje bo poprostu plany wakacyjne wyjazdy ktorych czesto nie mozna przelozyc.

  Zgłoś

 • Karolina (gość)

  Karolina (gość)

  21.01.13, 14:57

  najbardziej irytuje mnie to, że będąc w 1lo, mając 16 lat muszę zdecydowac co chcę robic w przyszłości. Najpierw było mówione, że każda klasa pierwsza jest ogólna i tak też jest, mat fiz bio chem czy human ma tyle samo biologii polskiego matmy itd... Mówiono,że możemy rozszerzyc co chcemy a i tak zostaniemy w tej samej klasie a dzisiaj dowiedziałam się, że przenoszą mnie do innej.. są też osoby, które są przenoszone do innej szkoły. parodia. Jutro muszę dokonac ostatecznego wyboru... nie wiem co mam robic, nie mogę rozszerzyc przedmiotów humanistycznych i ścisłych razem bo nie zorganizują takich rozszerzeń dla np. 5 osób a wiele uniwersytetów wymaga np. wos i biologia (fizjoterapia). A dzisiejsi uczniowie 3 klas dalej nie wiedzą co chcą zdawac ale rocznik '96 musi już się ściśle określic.. cudownie

  Zgłoś

 • misiek (gość)

  misiek (gość)

  30.08.12, 12:42

  czy Ci politycy myślą co oni robią? najpierw pozmieniali egzaminy gimnazjalne , gdzie większość młodzieży trudno było się dostosować do nowych zasad a teraz nowa MATURA? do czego oni dążą !? połowie osób trudno zdać maturę a co bedzie dopiero wtedy?! Oni naprawdę zastanowią się nad tym do czego dążą bo napewno nie będzie z tego nic dobrego !

  Zgłoś

 • Maryann (gość)

  Maryann (gość)

  11.08.12, 15:58

  Zamiast ciągle zmieniać coś w maturze ministerstwo powinno wprowadzić zmiany na uczelniach wyższych, które produkują cały czas tzw. bezrobotnych magistrów np. stworzyć konkretne terminy rekrutacji , które obowiązywałyby wszystkie uczelnie, rozszerzyć godziny praktyk , żeby studenci , którzy później idą do pracy mieli dobre doświadczenie. Pracodawcy coraz częściej narzekają , że zatrudnione osoby po studiach kompletnie nie mają pojęcia jak pracować. Ogólnie nasz rząd nie robi nic z tym, żeby zapewnić młodym ludziom godne życie w naszym państwie.

  Zgłoś

 • Niki (gość)

  Niki (gość)

  22.05.12, 17:40

  Co to oni [***] nie wymyślą

  Zgłoś

 • Hmmm (gość)

  Hmmm (gość)

  13.05.12, 18:15

  Dobrze że odchodzą np. od egzaminów z łaciny czy filozofii. Trochę głupie jest to że matury miałyby się odbywać w wakacje. Tak jak jest teraz wg. jest ok. Pozatym obecnie wcale nie jest tak łatwo zdać ustną z polskiego. Za zaprezentowanie prezentacji się NIE ZDAJE! Należy podjąć rozmowę z komisją egzaminacyjną, odpowiedzieć na trzy pytania i to odpowiedzieć, a nie walnąć dwa zdania na odwal się. Weźcie pod uwagę jaką macie np. postawę z polskiego. Większość dłuższych lektur nie będzie omawiana a tylko fragmenty. Tak będzie z innych przedmiotów tną po poziomie że hohoho.

  Zgłoś

 • masakra (gość)

  masakra (gość)

  12.05.12, 17:02

  Oni mają lekko nie po kolei w główkach, mowa tu o nauczycielach... NA WAKACJACH?! Ja egzaminy piszę właśnie teraz w tym roku, a na wakacjach to ja mam egzamin zawodowy... więc mam nadzieję że nie zmienią tego, choć jak ktoś już wcześniej wspomniał "zwisa mi to" to i tak współczuję

  Zgłoś

 • whgkj (gość)

  whgkj (gość)

  10.05.12, 07:15

  zwisa mi to hahahaah mam dzisiaj angielski :)) a wam powodzenia za 3 lata

  Zgłoś

 • aaa (gość)

  aaa (gość)

  09.05.12, 20:21

  Co sie tak dziwicie. Musi być jakis próg selekcji. Trzeba kiedyś odrzucić tzw pół-inteligentów. Bo potem zajmują miejsca na uczelniach tym, którzy naprawdę zasługują na studia... A poza tym idą Wam na rękę ułatwiając egzaminy.

  Zgłoś

 • Maturzysta (gość)

  Maturzysta (gość)

  09.05.12, 15:38

  Jeszcze brawa dla CKE za zmienianie egzaminów w toku nauczania. Jak wygląda egzamin i z czego będzie powinno być ustalone w pierwszej klasie i nie ulegać zmianie do kaca edukacji.

  Zgłoś

 • Maturzysta (gość)

  Maturzysta (gość)

  09.05.12, 15:33

  Zamiast matury powiń wprowadzić egzaminy wstępne na studia. Takie głupoty żeby dostać się na studia techniczne trzeba zdać polski , po co?

  Zgłoś

 • Ktoś (gość)

  Ktoś (gość)

  09.05.12, 09:26

  A ja myśle ze wszyscy się nudza w czasie wielkanocy i Bozego Narodzenia, jeszcze Trzech króli i Boże ciało - w sam raz zmieści sie matura.

  Zgłoś

 • Ala ma kota (gość)

  Ala ma kota (gość)

  08.05.12, 21:57

  "na usunięciu z arkuszy czytania ze zrozumieniem. – To weryfikuje egzamin gimnazjalny, więc powtarzanie tego samego na późniejszym etapie edukacji jest zbędne " Więc po co matura? Przecież każdy z piszących ją potrafią czytać i pisać, a jak widać wiedza coraz mniej jest na niej potrzebna... To jest SKANDAL i niszczenie polskiej oświaty! Wg mnie, jak najszybciej matura (i poziom szkół średnich) powinna wrócić do formuły i TRUDNOŚCI sprzed +/- 20 lat!

  Zgłoś

 • mowimystop (gość)

  mowimystop (gość)

  07.05.12, 17:04

  To jakiś żart?! Nie będziemy królikami doświadczalnymi. Już w egzaminie gimnazjalnym pozmienialiście struktury, ale matury 2015 wam nie oddamy tylko po to abyście dostali podwyżki w ministerstwie nie mając pojęcia o nauczaniu!!!!

  Zgłoś

 • ira (gość)

  ira (gość)

  05.05.12, 17:56

  Juz wymyslaja takie rzeczy ze sie zygac chce..co 2 lata zmieniaja przepisy maturalne,jak my mamy niby sie nie wkurzac jak non stop cos sie zmienia? matura z matmy, glupia prezentacja ktora tylko wystarczy sie wykuc na pamiec i wyrecytowac.Juz nie potrafia ustac na jednym,zebysmy sie mogli przyzwyczaic.

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Polecamy

Sonda

Sprawdzian szóstoklasisty już 1 kwietnia. A ja....

Czekam na maj i mój egzamin maturalny
42%
Codziennie uczę się do egzaminu
16%
Jestem studentem i czekam na wakacje :)
16%
Najbardziej obawiam się testu z języka obcego
15%
Jestem już dobrze przygotowany/przygotowana i czekam na egzamin
11%

juniorfutbol.pl

 • Agent piłkarski, czyli zło futbolu. Jaki nie powinien być "opiekun" piłkarza?

  Agent piłkarski, czyli zło futbolu. Jaki nie powinien być "opiekun" piłkarza?

  Autor: Jakub Węglarski, Łukasz Klenczon / Agencja Managerska New Sport Star

  Data publikacji: 27.03.2015 14:45

  Liczba odwiedzin: 423

  O agentach piłkarskich pisze się i mówi bardzo dużo. Przeważnie w kontekście pieniędzy. Najczęściej źle. Nieprzychylnie o ich pracy wyrażają się przedstawiciele związków i klubów sportowych, w tym prezesi, trenerzy, dyrektorzy, skauci, asystenci, często też sami piłkarze, kibice, dziennikarze oraz klubowe sprzątaczki. Skąd takie podejście? Jaki nie powinien być dobry agent? »

 • Zwycięstwo na otarcie łez. Reprezentacja Polski U17 pokonała Irlandię

  Zwycięstwo na otarcie łez. Reprezentacja Polski U17 pokonała Irlandię

  Autor: tom

  Data publikacji: 26.03.2015 23:51

  Liczba odwiedzin: 353

  Reprezentacja Polski do lat 17 pokonała Irlandię 1:0 w ostatnim spotkaniu rozgrywanego w Grodzisku Wielkopolski turnieju Elite Round. Zawodnicy Roberta Wójcika wygrali pierwszy mecz w rozgrywkach, ale niestety dla "biało-czerwonych" było to ostatnie starcie, ponieważ w poprzednich spotkaniach grupowych ulegli Białorusi i Grecji. Polacy nie awansowali do turnieju finałowego. »

Najnowsze materiały

Rok szkolny 2014/2015 - daty

Polskapresse sp z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie natablicy.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej

Copyright Polskapresse Sp. z o.o. Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności

Witryna korzysta z plików cookies oraz informacji zapisywanych i odczytywanych z localStorage, aby dopasować interesujące treści oraz reklamy. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki, w szczególności w zakresie cookies, oznacza, że pliki będą umieszczane na urządzeniu końcowym. Możesz zmienić ustawienia przechowywania i dostępu do cookies i localStorage używając ustawień przeglądarki lub używanego urządzenia. Szczegóły w „Polityce Prywatności”.

Zamknij