winieta na tablicy

Langloo

Nowa matura w 2015 r. Maturzyści z rocznika '96 będą musieli obowiązkowo zdawać przedmiot "do wyboru"

Pierwszy rocznik licealistów uczących się zgodnie z nową podstawą programową będzie podchodzić do nowej matury w 2015 roku. Uczniowie będą musieli zdawać obowiązkowy egzamin z jednego z przedmiotów "do wyboru".

Matura zmieni się w 2015 roku.
 
Matura zmieni się w 2015 roku.
fot. Polskapresse

W 2015 r. na maturze, podobnie jak obecnie, obowiązkowe będą trzy egzaminy pisemne: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki. Wszystkie będą przeprowadzane tylko na jednym poziomie, odpowiadającym obecnemu podstawowemu.

ZOBACZ TAKŻE

MEN wprowadza zmiany na maturze. Matura 2015 bez prezentacji, klucza i wiedzy o tańcu

Matura 2015. Co będzie na nowej maturze z języka polskiego?

W 2015 r. obowiązkowa matura z fizyki?

Nowością będzie to, że każdy maturzysta będzie musiał przystąpić do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego. Jest to konsekwencja zaniepokojenia minister edukacji, która twierdzi, że zbyt dużo osób kończy maturę tylko na części obowiązkowej.

Spośród przedmiotów dodatkowych wszystkie będa zdawane na poziomie rozszerzonym. Do wyboru są zatem: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, języki obce nowożytne, a także matematyka i język polski. Nie będzie wiedzy o tańcu.

W 2015 zmieni się też formuła egzaminu ustnego z języka polskiego. Maturzyści będą odpowiadać na losowo wybrane pytania przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Pytania dotyczyć będą fragmentów lektur, tekstów o języku lub odnosić się do reprodukcji dzieła sztuki.

Komentarze (33)

 • nika (gość)

  nika (gość)

  10.03.15, 12:43

  A osoby które skończyły szkołe 2012 nigdy nie zdawały matury a nie podchodzą w 2015 roku a chcą w 2016 czy mają nową mature zdawać ?

  Zgłoś

 • dgg (gość)

  dgg (gość)

  03.12.14, 22:12

  Czy osoba która nie podchodzi do matury w maju musi pisać matury próbne ??

  Zgłoś

 • Gość (gość)

  Gość (gość)

  26.11.14, 17:09

  Mam pytanie odnośnie matury 2015 dla technikum. Czy jeśli nie podejdę do matury w maju to będę mógł zdawać nadal po staremu za rok ?

  Zgłoś

 • Black (gość)

  Black (gość)

  08.10.14, 10:29

  Jeżeli chciałabym zdawać dodatkowo maturę z biologii, czy obowiązuje mnie "stara matura?" i tylko poziom rozszerzony? Proszę o odpowiedź ;).

  Zgłoś

 • 05.10.14, 10:22

  Komentarz usunięty

 • 1996 (gość)

  1996 (gość)

  11.09.14, 17:14

  Pani minister to się chyba na a serio nudzi.. Dowalila z polskiego ciekawa jestem jak pójdzie ta matura. Moim zdaniem to strasznie dużo osób nie zdaa, a cała ta pani minister wróci do nowej matury ale kto będzie jedynie pokrzywdzony?! Oczywiście że nasz rocznik. Nie dość że od pierwszej liceum wydajemy 500 złoty na kilka książek to ta wymyśla jeszcze nową maturę. Moim zdaniem za to że nam taki polski wymyslila to w zamian za to powinni matematykę wycofać , chociaż tyle jest nam winna!

  Zgłoś

 • 1996 (gość)

  1996 (gość)

  26.05.14, 19:21

  liczymy na jakieś proste pytania, skoro jestesmy pierwszym rocznikiem super nowej matury i pozdrawiamy :)

  Zgłoś

 • nemezis (gość)

  nemezis (gość)

  26.05.14, 11:45

  Czytam tak sobie te najnowsze artykuły i aż coś mi się dzieje, gdy widzę co takiego oni robią z nami i naszym państwem... Tak naprawdę dopiero teraz wyszły próbne materiały na maturę 2015...a właśnie, co z rocznikiem 95? Czy ktoś o tym pomyślał? Nie, bo [***] Was obchodzi ,że ktoś jedzie starą podstawą programową i o nowej dowiadujemy się dokładniej dopiero niecały ROK przed maturą, gdzie wcześniejsze roczniki miały całe trzy lata na przygotowania do matur! Gratuluje minister edukacji, że pomyślała o wszystkim i miała taki kaprys, by wprowadzić nowe zmiany. Ciekawe czy sama zdałaby nową maturę ;) To jest wielce niesprawiedliwe ,że przez takie decyzje mamy cierpieć. Podobnie jak niesprawiedliwe jest odbieranie prezentacji z chwili na chwilę. Ja jestem z polskiego bardzo dobrą uczennicą, planuję zdawać rozszerzenie, ale szczerze mówiąc teraz zastanawiam się czy w ogóle podchodzić do tej matury skoro i tak dopiero teraz POWOLI dowiadujemy się jak naprawdę ta matura ma wyglądać.

  Zgłoś

 • Bartek (gość)

  Bartek (gość)

  12.05.14, 11:59

  Jeśli rocznik 95 nie zda bedzie i tak i tak pisac stara mature. takze jakbys chcial ja poprawic to bedziesz pisal stara

  Zgłoś

 • xyz. (gość)

  xyz. (gość)

  06.05.14, 14:06

  jeśli rocznik 95 na starym programie nie zda tegorocznej matury, nie będzie mieć poprawki, to czy za rok będzie zdawać starą czy nową maturę?

  Zgłoś

 • słonik (gość)

  słonik (gość)

  20.12.13, 18:37

  POMYŁKA! Na maturze z polskiego możemy dostać coś czego nie przerabialiśmy, a nie materiał z rozszerzenia. (Tak się machnęłam przez przypadek, wybaczcie!) ;)

  Zgłoś

 • słonik (gość)

  słonik (gość)

  20.12.13, 18:10

  Jestem ścisłowcem i chciałam zdawać rozszerzenie z matmy i fizyki, dlatego wizja matury z polskiego mnie przeraża: - losowane pytania - 10 minut na przygotowanie się, a w tej samej sali inna osoba będzie wygłaszać swoje przemówienie - więcej lektur, - niewykluczone, że i tak wylosujemy fragment lektury z rozszerzenia, bo "przerobiliśmy przecież coś podobnego" - istnieje propozycja, by język polski był brany pod uwagę na wszystkich uczelniach publicznych (ponieważ studenci mają problem z wysławianiem się) <-- ale to raczej jeszcze nie rocznik '96 Jak nauczyciel ma przygotować nas do ustnej, odpytywać 36 osób przez 6 godzin? A co z matmy? Kolejny wspaniały pomysł: zadania otwarte na rozszerzeniu mają być kodowane. Tzn, że nie ważna jest wiedza. Możesz obstawić wynik na oko i mieć dobrze, albo rozwiązywać przez kilkanaście minut i pomylić się przy przepisywaniu liczby. Oczywiście zakres materiału jest większy, a godzin z matematyki nam ubrali.

  Zgłoś

 • pechowa96 (gość)

  pechowa96 (gość)

  29.10.13, 22:55

  wymyślają jak nie wiem ! myślą, że to wszystko jest takie łatwe do ogarnięcia.. wrr mam już dosyć.

  Zgłoś

 • x (gość)

  x (gość)

  13.09.13, 20:51

  czyli nie można zdawać np. biologi na poz. podstawowym tylko samo rozszerzenie?

  Zgłoś

 • molek (gość)

  molek (gość)

  13.09.13, 20:40

  co wy będzie ok

  Zgłoś

 • Majaaaaaaa;) (gość)

  Majaaaaaaa;) (gość)

  11.09.13, 20:16

  czyli nie można zdawać np. biologi na poz. podstawowym tylko samo rozszerzenie?

  Zgłoś

 • Ala (gość)

  Ala (gość)

  23.08.13, 13:37

  Gadacie tak, że rocznik 96 się boi tej matury. Wiecie dlaczego?? Bo dopiero w drugiej liceum/technikum dowiemy się jak ta matura nasza ma wyglądać tak na 100% i dopiero od drugiej klasy będziemy się solidniej przygotowywać. To powinno być już wiadome w pierwszej klasie, aby każdy nauczyciel oraz uczniowie wiedzieli na czym stoją. Nowa matura powinna wejść dopiero z rocznikiem 97.

  Zgłoś

 • 1996 (gość)

  1996 (gość)

  26.06.13, 13:10

  Taaa a ciekawe ile osób z was by zdało nową maturę ? Mamy o wiele więcej do uczenia a język polski to jest przegięcie, wcześniejsze roczniki zrobiły sobie prezentacje, co to za problem. A teraz będziemy mieli tylko na to 15 minut !

  Zgłoś

 • wanda (gość)

  wanda (gość)

  12.06.13, 19:57

  Wreszcie ktoś pomyślał i matura bedzie maturą, ale kto ma tych maturzystów do niej przygotować

  Zgłoś

 • Abolwent Politechniki (gość)

  Abolwent Politechniki (gość)

  07.05.13, 13:41

  Matura obowiązkowa z matematyki to bardzo dobry pomysł, do którego wrócono po latach beznadziejnej posuchy wśród inżynierów i ścisłowców, którzy zarabiają największe pieniądze. Natomiast, zwolnienie z obowiązkowej matury z matmy naprodukowało tysiące bezrobotnych, którzy pokończyli różne humanistyczne pierdy, które, po za świstkiem papieru o skończonej szkole wyższej nic nie dają. Nie bójcie się, piszcie matmę i fizykę, kończcie szkoły techniczne a na brak pracy i dobrych pieniędzy nie będziecie narzekać. Posłuchajcie starszych.

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Polecamy

juniorfutbol.pl

Sonda

Matura 2015 coraz bliżej. A ja...

Coraz bardziej boję się egzaminów maturalnych
43%
Pilnie uczę się codziennie
21%
Zaczynam uczyć się na poważnie w majówkę
17%
Jakoś to będzie. Już się nie uczę
15%
Czekam na przecieki
4%

Najnowsze materiały

 • Wygraj stypendium SWPS! Weź udział w programie stypendialnym "Językiada"

  Wygraj stypendium SWPS! Weź udział w programie stypendialnym "Językiada"

  Autor: Natablicy.pl

  Data publikacji: 28.04.2015 08:37

  Liczba odwiedzin: 2

  „Językiada" to program stypendialny przygotowany przez SWPS w Warszawie. Celem zadania jest propagowanie kompetencji językowych i zdolności logicznego myślenia oraz inspirowanie do ich rozwijania. Uczelnia przygotowała stypendia dla trzech osób na studiach filologicznych, które uzyskają najwyższą liczbę punktów w teście sprawdzającym poziom znajomości języka. Zgłoszenia przyjmowane są do 28 maja 2015 roku. »

 • Dwa dni kreatywności na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  Dwa dni kreatywności na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  Autor: Natablicy.pl

  Data publikacji: 28.04.2015 08:25

  Liczba odwiedzin: 2

  Jakie znaczenie ma kreatywność dla sukcesu firmy i rozwoju innowacyjnej gospodarki? Dlaczego warto rozwijać tę cechę w trakcie studiów i jak to zrobić? I co wnosi kreatywność w pracy naukowca? O tym w dniach 7-8 maja 2015 r. będą dyskutować pracownicy nauki, przedsiębiorcy i studenci. Zapraszamy na ogólnopolską konferencję „Creative Vibes - Kreatywnością napędzamy gospodarkę”, która odbędzie się na Wydziale Zarządzania UŁ. »

 • Pierwszaki nauczą się bezpiecznych zachowań w programie "Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu"

  Pierwszaki nauczą się bezpiecznych zachowań w programie "Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu"

  Autor: Natablicy.pl

  Data publikacji: 27.04.2015 21:01

  Liczba odwiedzin: 60

  Fundacja Grupy PKP uruchamia program Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu adresowany do uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Celem projektu jest nauczenie dzieci bezpiecznych zachowań w codziennych sytuacjach. »

 • Harmonogram egzaminów w roku szkolnym 2015/2016. Matura 2016, Sprawdzian Szóstoklasisty 2016, Egzamin Gimnazjalny 2016

  Harmonogram egzaminów w roku szkolnym 2015/2016. Matura 2016, Sprawdzian Szóstoklasisty 2016, Egzamin Gimnazjalny 2016

  Autor: Natablicy.pl

  Data publikacji: 27.04.2015 19:41

  Liczba odwiedzin: 83

  Poznajcie daty egzaminów w roku szkolnym 2015/2016. Sprawdźcie kiedy odbędzie się Sprawdzian Szóstoklasisty 2016, Egzamin Gimnazjalny 2016 i Matura 2016. »

 • Matura 2015. Kto napisze tegoroczny egzamin maturalny?

  Matura 2015. Kto napisze tegoroczny egzamin maturalny?

  Autor: Natablicy.pl

  Data publikacji: 27.04.2015 09:41

  Liczba odwiedzin: 180

  Do Matura 2015 coraz bliżej. Egzaminy potrwają od 4 do 29 maja. Tegoroczny egzamin maturalny będzie przeprowadzony w dwóch formułach. Kto napisze tegoroczny egzamin maturalny? »

 • Uczniowie szkół w Koninie będą mogli korzystać ze źródełek z wodą pitną

  Uczniowie szkół w Koninie będą mogli korzystać ze źródełek z wodą pitną

  Autor: Natablicy.pl

  Data publikacji: 27.04.2015 08:58

  Liczba odwiedzin: 50

  We wszystkich szkołach w Koninie w woj. wielkopolskim miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji chce zainstalować źródełka z wodą do picia. Obecnie w ramach pilotażowego programu poidełka zainstalowano w pięciu placówkach. »

Rok szkolny 2014/2015 - daty

Polskapresse sp z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie natablicy.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej

Copyright Polskapresse Sp. z o.o. Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności

Witryna korzysta z plików cookies oraz informacji zapisywanych i odczytywanych z localStorage, aby dopasować interesujące treści oraz reklamy. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki, w szczególności w zakresie cookies, oznacza, że pliki będą umieszczane na urządzeniu końcowym. Możesz zmienić ustawienia przechowywania i dostępu do cookies i localStorage używając ustawień przeglądarki lub używanego urządzenia. Szczegóły w „Polityce Prywatności”.

Zamknij