winieta na tablicy

Langloo

Nowa matura w 2015 r. Maturzyści z rocznika '96 będą musieli obowiązkowo zdawać przedmiot "do wyboru"

Pierwszy rocznik licealistów uczących się zgodnie z nową podstawą programową będzie podchodzić do nowej matury w 2015 roku. Uczniowie będą musieli zdawać obowiązkowy egzamin z jednego z przedmiotów "do wyboru".

Matura zmieni się w 2015 roku.
 
Matura zmieni się w 2015 roku.
fot. Polskapresse

W 2015 r. na maturze, podobnie jak obecnie, obowiązkowe będą trzy egzaminy pisemne: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki. Wszystkie będą przeprowadzane tylko na jednym poziomie, odpowiadającym obecnemu podstawowemu.

ZOBACZ TAKŻE

MEN wprowadza zmiany na maturze. Matura 2015 bez prezentacji, klucza i wiedzy o tańcu

Matura 2015. Co będzie na nowej maturze z języka polskiego?

W 2015 r. obowiązkowa matura z fizyki?

Nowością będzie to, że każdy maturzysta będzie musiał przystąpić do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego. Jest to konsekwencja zaniepokojenia minister edukacji, która twierdzi, że zbyt dużo osób kończy maturę tylko na części obowiązkowej.

Spośród przedmiotów dodatkowych wszystkie będa zdawane na poziomie rozszerzonym. Do wyboru są zatem: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, języki obce nowożytne, a także matematyka i język polski. Nie będzie wiedzy o tańcu.

W 2015 zmieni się też formuła egzaminu ustnego z języka polskiego. Maturzyści będą odpowiadać na losowo wybrane pytania przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Pytania dotyczyć będą fragmentów lektur, tekstów o języku lub odnosić się do reprodukcji dzieła sztuki.

Komentarze (33)

 • nika (gość)

  nika (gość)

  10.03.15, 12:43

  A osoby które skończyły szkołe 2012 nigdy nie zdawały matury a nie podchodzą w 2015 roku a chcą w 2016 czy mają nową mature zdawać ?

  Zgłoś

 • dgg (gość)

  dgg (gość)

  03.12.14, 22:12

  Czy osoba która nie podchodzi do matury w maju musi pisać matury próbne ??

  Zgłoś

 • Gość (gość)

  Gość (gość)

  26.11.14, 17:09

  Mam pytanie odnośnie matury 2015 dla technikum. Czy jeśli nie podejdę do matury w maju to będę mógł zdawać nadal po staremu za rok ?

  Zgłoś

 • Black (gość)

  Black (gość)

  08.10.14, 10:29

  Jeżeli chciałabym zdawać dodatkowo maturę z biologii, czy obowiązuje mnie "stara matura?" i tylko poziom rozszerzony? Proszę o odpowiedź ;).

  Zgłoś

 • 05.10.14, 10:22

  Komentarz usunięty

 • 1996 (gość)

  1996 (gość)

  11.09.14, 17:14

  Pani minister to się chyba na a serio nudzi.. Dowalila z polskiego ciekawa jestem jak pójdzie ta matura. Moim zdaniem to strasznie dużo osób nie zdaa, a cała ta pani minister wróci do nowej matury ale kto będzie jedynie pokrzywdzony?! Oczywiście że nasz rocznik. Nie dość że od pierwszej liceum wydajemy 500 złoty na kilka książek to ta wymyśla jeszcze nową maturę. Moim zdaniem za to że nam taki polski wymyslila to w zamian za to powinni matematykę wycofać , chociaż tyle jest nam winna!

  Zgłoś

 • 1996 (gość)

  1996 (gość)

  26.05.14, 19:21

  liczymy na jakieś proste pytania, skoro jestesmy pierwszym rocznikiem super nowej matury i pozdrawiamy :)

  Zgłoś

 • nemezis (gość)

  nemezis (gość)

  26.05.14, 11:45

  Czytam tak sobie te najnowsze artykuły i aż coś mi się dzieje, gdy widzę co takiego oni robią z nami i naszym państwem... Tak naprawdę dopiero teraz wyszły próbne materiały na maturę 2015...a właśnie, co z rocznikiem 95? Czy ktoś o tym pomyślał? Nie, bo [***] Was obchodzi ,że ktoś jedzie starą podstawą programową i o nowej dowiadujemy się dokładniej dopiero niecały ROK przed maturą, gdzie wcześniejsze roczniki miały całe trzy lata na przygotowania do matur! Gratuluje minister edukacji, że pomyślała o wszystkim i miała taki kaprys, by wprowadzić nowe zmiany. Ciekawe czy sama zdałaby nową maturę ;) To jest wielce niesprawiedliwe ,że przez takie decyzje mamy cierpieć. Podobnie jak niesprawiedliwe jest odbieranie prezentacji z chwili na chwilę. Ja jestem z polskiego bardzo dobrą uczennicą, planuję zdawać rozszerzenie, ale szczerze mówiąc teraz zastanawiam się czy w ogóle podchodzić do tej matury skoro i tak dopiero teraz POWOLI dowiadujemy się jak naprawdę ta matura ma wyglądać.

  Zgłoś

 • Bartek (gość)

  Bartek (gość)

  12.05.14, 11:59

  Jeśli rocznik 95 nie zda bedzie i tak i tak pisac stara mature. takze jakbys chcial ja poprawic to bedziesz pisal stara

  Zgłoś

 • xyz. (gość)

  xyz. (gość)

  06.05.14, 14:06

  jeśli rocznik 95 na starym programie nie zda tegorocznej matury, nie będzie mieć poprawki, to czy za rok będzie zdawać starą czy nową maturę?

  Zgłoś

 • słonik (gość)

  słonik (gość)

  20.12.13, 18:37

  POMYŁKA! Na maturze z polskiego możemy dostać coś czego nie przerabialiśmy, a nie materiał z rozszerzenia. (Tak się machnęłam przez przypadek, wybaczcie!) ;)

  Zgłoś

 • słonik (gość)

  słonik (gość)

  20.12.13, 18:10

  Jestem ścisłowcem i chciałam zdawać rozszerzenie z matmy i fizyki, dlatego wizja matury z polskiego mnie przeraża: - losowane pytania - 10 minut na przygotowanie się, a w tej samej sali inna osoba będzie wygłaszać swoje przemówienie - więcej lektur, - niewykluczone, że i tak wylosujemy fragment lektury z rozszerzenia, bo "przerobiliśmy przecież coś podobnego" - istnieje propozycja, by język polski był brany pod uwagę na wszystkich uczelniach publicznych (ponieważ studenci mają problem z wysławianiem się) <-- ale to raczej jeszcze nie rocznik '96 Jak nauczyciel ma przygotować nas do ustnej, odpytywać 36 osób przez 6 godzin? A co z matmy? Kolejny wspaniały pomysł: zadania otwarte na rozszerzeniu mają być kodowane. Tzn, że nie ważna jest wiedza. Możesz obstawić wynik na oko i mieć dobrze, albo rozwiązywać przez kilkanaście minut i pomylić się przy przepisywaniu liczby. Oczywiście zakres materiału jest większy, a godzin z matematyki nam ubrali.

  Zgłoś

 • pechowa96 (gość)

  pechowa96 (gość)

  29.10.13, 22:55

  wymyślają jak nie wiem ! myślą, że to wszystko jest takie łatwe do ogarnięcia.. wrr mam już dosyć.

  Zgłoś

 • x (gość)

  x (gość)

  13.09.13, 20:51

  czyli nie można zdawać np. biologi na poz. podstawowym tylko samo rozszerzenie?

  Zgłoś

 • molek (gość)

  molek (gość)

  13.09.13, 20:40

  co wy będzie ok

  Zgłoś

 • Majaaaaaaa;) (gość)

  Majaaaaaaa;) (gość)

  11.09.13, 20:16

  czyli nie można zdawać np. biologi na poz. podstawowym tylko samo rozszerzenie?

  Zgłoś

 • Ala (gość)

  Ala (gość)

  23.08.13, 13:37

  Gadacie tak, że rocznik 96 się boi tej matury. Wiecie dlaczego?? Bo dopiero w drugiej liceum/technikum dowiemy się jak ta matura nasza ma wyglądać tak na 100% i dopiero od drugiej klasy będziemy się solidniej przygotowywać. To powinno być już wiadome w pierwszej klasie, aby każdy nauczyciel oraz uczniowie wiedzieli na czym stoją. Nowa matura powinna wejść dopiero z rocznikiem 97.

  Zgłoś

 • 1996 (gość)

  1996 (gość)

  26.06.13, 13:10

  Taaa a ciekawe ile osób z was by zdało nową maturę ? Mamy o wiele więcej do uczenia a język polski to jest przegięcie, wcześniejsze roczniki zrobiły sobie prezentacje, co to za problem. A teraz będziemy mieli tylko na to 15 minut !

  Zgłoś

 • wanda (gość)

  wanda (gość)

  12.06.13, 19:57

  Wreszcie ktoś pomyślał i matura bedzie maturą, ale kto ma tych maturzystów do niej przygotować

  Zgłoś

 • Abolwent Politechniki (gość)

  Abolwent Politechniki (gość)

  07.05.13, 13:41

  Matura obowiązkowa z matematyki to bardzo dobry pomysł, do którego wrócono po latach beznadziejnej posuchy wśród inżynierów i ścisłowców, którzy zarabiają największe pieniądze. Natomiast, zwolnienie z obowiązkowej matury z matmy naprodukowało tysiące bezrobotnych, którzy pokończyli różne humanistyczne pierdy, które, po za świstkiem papieru o skończonej szkole wyższej nic nie dają. Nie bójcie się, piszcie matmę i fizykę, kończcie szkoły techniczne a na brak pracy i dobrych pieniędzy nie będziecie narzekać. Posłuchajcie starszych.

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Polecamy

Sonda

Sprawdzian szóstoklasisty już 1 kwietnia. A ja....

Czekam na maj i mój egzamin maturalny
44%
Codziennie uczę się do egzaminu
15%
Najbardziej obawiam się testu z języka obcego
15%
Jestem studentem i czekam na wakacje :)
15%
Jestem już dobrze przygotowany/przygotowana i czekam na egzamin
11%

juniorfutbol.pl

 • Reprezentacja Polski U-19 zremisowała z Gruzją

  Reprezentacja Polski U-19 zremisowała z Gruzją

  Autor: tom

  Data publikacji: 30.03.2015 21:39

  Liczba odwiedzin: 79

  Reprezentacja Polski do lat 19 zremisowała bezbramkowo w towarzyskim spotkaniu z Gruzją, które zostało rozegrane w tureckim Belek. W piątek, w pierwszym meczu tych drużyn, lepsi okazali się podopieczni Rafała Janasa, którzy wygrali 4:1. »

 • Agent piłkarski, czyli zło futbolu. Jaki nie powinien być "opiekun" piłkarza?

  Agent piłkarski, czyli zło futbolu. Jaki nie powinien być "opiekun" piłkarza?

  Autor: Jakub Węglarski, Łukasz Klenczon / Agencja Managerska New Sport Star

  Data publikacji: 27.03.2015 14:45

  Liczba odwiedzin: 473

  O agentach piłkarskich pisze się i mówi bardzo dużo. Przeważnie w kontekście pieniędzy. Najczęściej źle. Nieprzychylnie o ich pracy wyrażają się przedstawiciele związków i klubów sportowych, w tym prezesi, trenerzy, dyrektorzy, skauci, asystenci, często też sami piłkarze, kibice, dziennikarze oraz klubowe sprzątaczki. Skąd takie podejście? Jaki nie powinien być dobry agent? »

Najnowsze materiały

 • Rozśpiewani sportowycy wspierają akcję "Stop zwolenieniom z WF-u" [WIDEO]

  Rozśpiewani sportowycy wspierają akcję "Stop zwolenieniom z WF-u" [WIDEO]

  Autor: TVN24/X-News

  Data publikacji: 30.03.2015 18:51

  Liczba odwiedzin: 65

  Na gdańskiej PGE Arenie powstaje teledysk do utworu "Jesteśmy najlepsi" zespołu Big Cyc. Klip ma zachęcać do uprawiania sportu w ramach akcji "Stop zwolnieniom z WF-u", a gościnnie pojawią się w nim gwiazdy sportu, m.in. Dariusz Michalczewski i Marcin Lijewski. »

 • Sprawdzian Szóstoklasisty 2015. Rzecznik Praw Dziecka napisał list do uczniów

  Sprawdzian Szóstoklasisty 2015. Rzecznik Praw Dziecka napisał list do uczniów

  Autor: Natablicy.pl

  Data publikacji: 30.03.2015 14:40

  Liczba odwiedzin: 102

  Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak napisał list do wszystkich szóstoklasistów, którzy już 1 kwietnia będą pisać Sprawdzian Szóstoklasisty 2015. "Nie załamujcie się, gdy coś pójdzie nie po waszej myśli" - napisał Michalak w liście do szóstoklasistów. »

 • Politechnika Gdańska kształcić będzie "zielonych" chemików

  Politechnika Gdańska kształcić będzie "zielonych" chemików

  Autor: Natablicy.pl

  Data publikacji: 30.03.2015 14:23

  Liczba odwiedzin: 62

  Rusza nowy dwujęzyczny kierunek studiów na Wydziale Chemicznym. Absolwenci Zielonych Technologii i Monitoringu/Green Technologies and Monitoring będą w przyszłości realizować ideę zrównoważonego rozwoju – tworzyć produkty, które na każdym etapie istnienia będą przyjazne dla środowiska naturalnego. »

 • Sprawdzian Szóstoklasisty 2015. 1 kwietnia uczniowie napiszą sprawdzian [WIDEO]

  Sprawdzian Szóstoklasisty 2015. 1 kwietnia uczniowie napiszą sprawdzian [WIDEO]

  Autor: Natablicy.pl

  Data publikacji: 30.03.2015 12:45

  Liczba odwiedzin: 109

  W środę, 1 kwietnia w Prima Aprilis uczniowie kończący naukę w szkole podstawowej napiszą Sprawdzian Szóstoklasisty 2015. Co uczniów czeka na sprawdzianie, który w tym roku odbędzie się w nowej zmienionej formule? »

 • Nauczycielka zerówki na Pomorzu znęcała się nad uczniami? [WIDEO]

  Nauczycielka zerówki na Pomorzu znęcała się nad uczniami? [WIDEO]

  Autor: Dziennik Bałtycki / TVP/x-news

  Data publikacji: 30.03.2015 12:42

  Liczba odwiedzin: 85

  Komenda policji w Starogardzie Gd. przyjęła zgłoszenie w sprawie znęcania się nad dziećmi w minioną środę. Policję zawiadomiła jedna z matek, informując o niewłaściwym zachowaniu nauczyciela wobec jej córki, uczęszczającej w tej placówce do zerówki. »

 • Na Politechnice Łódzkiej stanęła zminiaturyzowana linia produkcyjna

  Na Politechnice Łódzkiej stanęła zminiaturyzowana linia produkcyjna

  Autor: Dziennik Łódzki

  Data publikacji: 30.03.2015 12:30

  Liczba odwiedzin: 59

  Laboratorium Faurecianina, które znacznie ułatwi studentom przygotowania do podjęcia pracy w nowoczesnych zakładach przemysłowych, otwarto w Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej. »

Rok szkolny 2014/2015 - daty

Polskapresse sp z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie natablicy.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej

Copyright Polskapresse Sp. z o.o. Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności

Witryna korzysta z plików cookies oraz informacji zapisywanych i odczytywanych z localStorage, aby dopasować interesujące treści oraz reklamy. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki, w szczególności w zakresie cookies, oznacza, że pliki będą umieszczane na urządzeniu końcowym. Możesz zmienić ustawienia przechowywania i dostępu do cookies i localStorage używając ustawień przeglądarki lub używanego urządzenia. Szczegóły w „Polityce Prywatności”.

Zamknij