winieta na tablicy

Langloo

Prezydent podpisał nowelizację ustawy oświatowej. 6-latki pójdą do szkoły w 2014 roku

Do 2014 r. o tym, czy 6-latek pójdzie do szkoły, czy zostanie w zerówce, decydować będą rodzice dziecka. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy oświatowej.

Prezydent Bronisław Komorowski
 
Prezydent Bronisław Komorowski
fot. Polskapresse

Nowelizacja wydłużyła o dwa lata okres, w którym o pójściu do szkoły podstawowej przez 6-latka będą decydować rodzice. Dotyczy to dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007.

ZOBACZ TAKŻE

W 2014 r. do szkoły pójdzie rekordowa liczba dzieci

Sejm zdecydował o przesunięciu obowiązku szkolnego dla 6-latków na rok 2014

Sejm przywróci obowiązek szkolny 7-latków?

Zgodnie z ustawą, w roku szkolnym 2012/2013 i 2013/2014 dyrektor szkoły będzie miał obowiązek przyjąć dziecko 6-letnie do szkoły, jeżeli jego rodzice podejmą taką decyzję. Do tej pory dyrektor mógł odmówić. Ustawa nie wprowadza natomiast zmian w obowiązku przedszkolnym 5-latków. Dzieci w wieku pięciu lat będą objęte obowiązkowym, rocznym przygotowaniem przedszkolnym.

Rząd ma nadzieję, że przesunięcie terminu wprowadzenia obowiązku szkolnego dla 6-latków z 1 września 2012 r. na 1 września 2014 r. pozwoli lepiej przygotować się samorządom i szkołom na przyjęcie maluchów.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

Komentarze (30)

 • mama (gość)

  mama (gość)

  20.01.15, 23:28

  A może zamiast narzekać napisać lepiej jakąś petycję. W naszej szkole jest przeludnienie dzieci z zerówki. Co wy na to? Przecież prezydent za którymś razem jak mu skrzynkę zapchamy petycjami pod jednym tytułem to może wreszcie przeczyta co narobił, mam nadzieję ze to się na nich zemści ta zmiana ustawy serio serio

  Zgłoś

 • mama (gość)

  mama (gość)

  20.01.15, 23:24

  iza (gość) 04.09.14, 07:58 Moja córka właśnie poszła do pięciolatków i myślę, że to dobre dla niej chętnie wstaje i chce chodzić do przedszkola. Warto zauważyć, że i tak większość ludzi oddaje dzieci do przedszkola nawet w wieku 3 lat-bo pracują. Wydaje mi się że niektórzy robią tragedię tam gdzie jej nie ma. Cała klasa dzieci ładnie mówi i jest samodzielna. Wydaje mi się że trochę wyolbrzymiacie. Tym bardziej, że dzieci w grupie szybciej się uczą tak więc i wasze dzieci szybciej nauczą się samodzielności i mówienia Jestem bardzo ciekawa twojej opinii jak twoje dziecko rok wcześnie będzie musiało pojąć zasady ortografii bądź tabliczkę mnożenia Jesteście nienormalne myślicie w perspektywie przedszkole zerówka bo się nie muszą uczyć. zobaczymy za rok czy dwa i kto się będzie śmiał bo chcą zrobić z naszych dzieci wojsko tłuków takich jak w Ameryce co potrafią tylko ćpać jak kończą szkołę.

  Zgłoś

 • ila (gość)

  ila (gość)

  21.10.14, 22:05

  Moja córka chodziła do zerówki jako 5-cio i 6-cio latek, więc do pierwszej klasy poszła jako 7 latek i radzi sobie super, dzięki nauce w domu w okresie przedszkolnym, ponieważ nauczyciele w zerówce nie mają obowiązku uczenia literek. Zauważyłam, że córka sama dorosła do tego aby zostać pierwszakiem. Natomiast nie wyobrażam sobie mojego syna który pójdzie do zerówki mając 5 lat, do pierwszej 6 i masę nauki (literki i czytanie). W ogóle nie jest przystosowany program nauczania .

  Zgłoś

 • iza (gość)

  iza (gość)

  04.09.14, 07:58

  Moja córka właśnie poszła do pięciolatków i myślę, że to dobre dla niej chętnie wstaje i chce chodzić do przedszkola. Warto zauważyć, że i tak większość ludzi oddaje dzieci do przedszkola nawet w wieku 3 lat-bo pracują. Wydaje mi się że niektórzy robią tragedię tam gdzie jej nie ma. Cała klasa dzieci ładnie mówi i jest samodzielna. Wydaje mi się że trochę wyolbrzymiacie. Tym bardziej, że dzieci w grupie szybciej się uczą tak więc i wasze dzieci szybciej nauczą się samodzielności i mówienia

  Zgłoś

 • hanna (gość)

  hanna (gość)

  04.06.14, 11:19

  O matko jak to dobrze że za pół roku wyjeżdżamy do męża z tego porąbanego kraju, mój synek pójdzie do szkoły tam jako 7 latek i jakoś to im nie przeszkadza w tym by być bogatym krajem pełnym znanych światowych firm. Następny krok to zmiana obywatelstwa już nie mogę się doczekać. AVE

  Zgłoś

 • mariola 1981 (gość)

  mariola 1981 (gość)

  13.04.14, 13:47

  Mój syn Fabianek teraz idzie od września do 1 klasy ,jako 6 latek ponieważ jest ze stycznia ,nie wyobrażam sobie moje dziecko siedzace za szkolną ławka.dlaczego rząd odbiera tym dzieciom dzieciństwo.

  Zgłoś

 • kama (gość)

  kama (gość)

  16.03.14, 20:08

  Mój synek ma 5lat ale idzie do szkoły żeby się zaklimatyzował bo jako 6latek już musi iść do pierwszej klasy głupota skracanie dzieciństwa

  Zgłoś

 • Sandra (gość)

  Sandra (gość)

  28.10.13, 16:22

  Myślę, że brak poparcia dla naszych "szanownych rządzących" przy najbliższych wyborach będzie wystarczającym komentarzem!!!! Polecam to każdemu!!

  Zgłoś

 • mamusia (gość)

  mamusia (gość)

  20.08.13, 14:06

  Mam nadzieję że jak rząd się zmieni to moja córka pójdzie do 1 klasy w wieku 7 lat i ani dnia wcześniej. Paranoja w tym kraju.

  Zgłoś

 • ala (gość) (gość)

  ala (gość) (gość)

  30.07.13, 11:42

  mam synka który urodził się 27 listopada i podobno też będzie musiał iść do szkoły jako 6latek, nie zgadzam się na to!!!! jakim prawem decyduje się za rodziców o życiu naszych dzieci!!! pracy dla nas nie ma, opieka społeczna daje tym co i tak mają , rząd w niczym nie pomaga nam rodzicom ale decydować o dobru naszych dzieci to chcą!! nic juz w tym kraju nie mamy do powiedzenia, sami robią z nami co chcą!!! kiedy się skończą te rządy antydemokratyczne a nie demokratyczne!

  Zgłoś

 • mama (gość) (gość)

  mama (gość) (gość)

  13.06.13, 23:09

  Jestem mamą 5 letniej córki i nie wyobrażam sobie aby w wieku 6 lat nałożyć na nią taki obowiązek.owszem rysuje maluje ale program zerówkowy a 1 klasisty różnią się dużo.Totalna głupota decyzja wogule nie przemyślana zabierać dziecku dziecinstwo dlaczego ty nasze największe skarby muszą ponieść taką zapłatę a dziecinstwo uważam powinno wiązać się z radosnymi wspomnieniami a nie obowiązkami.Dlaczego nasze dzieci nie mają prawa do dzieciństwa w czym one zawiniły żeby im to zabrać!!!

  Zgłoś

 • Justin (gość)

  Justin (gość)

  13.06.13, 14:01

  mam 5 letniego Syna i uwazam, iż posyłanie go do 1 klasy w wieku 6 lat jest co najmniej głupie. Przecież to są jeszcze małe dzieci więc dlaczego chcecie im odebrać rok dzieciństwa... Szkoła to już jest obowiązek to nie jest to samo co przedszkole... Ja szczerze jestem przeciwna temu zamiarowi. Dlaczego nikt nie zapyta o zdanie rodziców tylko w rządzie sami decydują o losach naszych dzieci. Przeciez to sa nasze dzieci a nie ich. My uczyliśmy sie w 1 klasie w wieku 7 lat i co jestesmy gorsi? Niech zostanie tak jak jest, bo tylko dzieci na tym ucierpią... Szkoly dla 6 latkow niby maja byc wyposażone w zabawki itp. Juz to widze ze w naszych szkolach tak bedzie... Nigdy na nic nie ma pieniedzy. Niech premier czy prezydent posle sobie swoje dziecko do takiej szkoly i zobaczymy czy bedzie mu do smiechu... Nie ma warunkow dla dzieci 6 letnich w szkolach i tyle, Niech w koncu zaczna myslec o wszystkich ludziach, o spoleczenstwie, a nie tylko o swojej osobie...

  Zgłoś

 • pajęczak (gość)

  pajęczak (gość)

  03.06.13, 21:57

  Jestem logopedą i nie zgodzę się, że jeśli dziecko nie mówi,to jest to wina rodziców. Rodzice to tylko jeden z "elementów",który wpływa na rozwój mowy. Są dzieci z poważnie opóźnionym rozwojem mowy i niestety jest ich coraz więcej. Jedne dzieci rozwijają się pod każdym względem szybciej,inne w normalnym trybie, a jeszcze inne z opóźnieniem. Problem polega na tym, że wszystkie "wrzucone" są do jednego wora. Uważam, że Rodzice, którzy nie chcą posłać 6-letniego dziecka do szkoły, to powinni mieć do tego prawo, a Ci którzy chcą, niech posyłają. Szkoły nie są przygotowane, program nie zmienił się znacząco. Kiedyś słyszałam taką wypowiedź, że dziecko sobie poradzi (bo faktycznie większość 6-latków poradzi sobie w szkole), ale będzie np. przeciętne,a dlaczego mamy mu odpierać to,że będzie miało lepsze oceny,wyniki.Podejście nauczycieli i wymagania są też bardzo różne, mimo jednakowej dla wszystkich podstawy programowej. Szkoda,że nie jest to wszystko przemyślane.Niestety absurdów jest więcej

  Zgłoś

 • juska (gość)

  juska (gość)

  23.05.13, 18:59

  w tym wieku to zabawa w głowie a nie nauka!Rząd myśli przyszlościowo. wcześniej pójdą, wcześniej skończą, wcześniej będą robić na emerytury. Tylko ciekawe czy w tym kraju! paranoja! Ściągnijcie lepiej Polaków z zagranicy!!!

  Zgłoś

 • ada (gość)

  ada (gość)

  23.05.13, 18:46

  Moja tez pójdzie jako 4 latka do szkoły bo jest z 31 grudnia

  Zgłoś

 • tomek (gość)

  tomek (gość)

  20.05.13, 14:05

  "jestem załamana mój mały ledwo mówi a ma iść do szkoły za rok jakaś paranoja gdzie są te gotowe szkoły dla takich maluchów " A w pieluchy też jeszcze robi i cycunia doi? To chyba wina rodziców że dziecko nie mówi a nie ich wieku, mój syn ma 5 lat i mówi świetnie, pisze i czyta, tylko dla tego że ktoś (rodzice) zajął się przygotowaniem dziecka. Cała europa rozpoczyna edukację szkolną w wieku 6 lat, a tak po za tym to zerówka będzie w szkole a nie w przedszkolu i to jedyna różnica. Po za tym jak rodzice potrafią dziecko wychować i nauczyć czegoś to myślę że dzieci nie będą miały problemów, dotychczasowa zerówka nie przygotowuje dzieci do szkoły WCALE. a teraz jest jednak szansa aby coś się zmieniło.

  Zgłoś

 • mala (gość)

  mala (gość)

  13.05.13, 13:28

  chore to malo powiedzialne my szlismy do szkol jako 7 latki i jakos zyjemy i tak bylo dobrze najpierw zerowka potem pierwsza klasa, ok zgodze sie z tym przygotowaniem przedszkolnym dziecko ma czas na oswojenie sie z nowym otoczeniem, ale 6 latka do pierwszej klasy? juz zrobili jeden blad z gimnazjami, teraz chca zrobic nastepny. Dla mnie to wiecej nic debilizm. Najlepiej wyslac dziecko od 6 roku zycia i niech pracuje do 67 roku zycia!!!!!! Boze co za kraj, brak slow

  Zgłoś

 • *aa (gość)

  *aa (gość)

  28.04.13, 21:52

  Nikt nie pomyślał o tym, że 6-latki, które pójdą do szkoły w 2014 r. będą chodziły razem do klasy z uczniami 7- letnimy, które dwa razy będą uczęszczały do tzw. "zerówki". Dzieci 6cioletnie dość, że są młodsze to tylko rok będą miały "obowiązkowe przygotowanie do szkoły"!!! Najgorsze w tym wszystkim jest to, że te dzieciaczki są mało samodzielne... jestem nauczycielką, uczę obecnie klasę I, mamy dzieci 6 i 7 lenie.... faktem jest, że sześciolatek nim zabierze się do pracy do inni skończą.

  Zgłoś

 • paka (gość)

  paka (gość)

  04.04.13, 15:00

  jestem przeciwna zeby dzieci szły od 6 lat do szkoły nasz prezydent niech sie zajmie biedą w polskich domach domami dziecka a nie ciagle cos wymyslaja nasze dzieci nie są gotowe żeby iść do szkoły w wieku 6 lat a w wieku 15 lat będą na bezrobociu

  Zgłoś

 • oj (gość)

  oj (gość)

  14.03.13, 16:43

  WITAM MOJE DZIECKO BĘDZIĘ ZMUSZONE IŚĆ DO SZKOŁY JAKO 6 LATEK NIE NADAJE SIĘ JESTEM PRZERAŻONA SZUKAM ROZWIĄZANIA ZNALAZŁAM COŚ TAKIEGO CZY TO MOŻE BYĆ SZANSA NA REFERENDUM ZBIERAJĄ GŁOSY BY ZATRZYMAĆ CAŁĄ MACHINE? [***]://rzecznikrodzicow.pl/referendum-edukacy jne-ratuj-maluchy-i-starsze-dzieci-tez#overlay -context=gdzie-mozna-zlozyc-podpis-pod-wnioskiem-o-refer endum-edukacyjne tu miejsca gdzie możecie składać podpisy [***]://rzecznikrodzicow.pl/gdzie-mozna-zlozyc -podpis-pod-referendum-edukacyjnym#overlay -context=gdzie-mozna-zlozyc-podpis-pod-referendum-edukac yjnym

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Polecamy

juniorfutbol.pl

Sonda

Mój ulubiony przedmiot w szkole to...

WF
32%
Matematyka
19%
Język polski
13%
Chemia
9%
Informatyka
8%
WOS
7%
Fizyka
7%
Historia
5%

Najnowsze materiały

Rok szkolny 2014/2015 - daty

W tym dniu nie ma jeszcze żadnego wydarzenia.

Polskapresse sp z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie natablicy.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej

Copyright Polskapresse Sp. z o.o. Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności

Witryna korzysta z plików cookies oraz informacji zapisywanych i odczytywanych z localStorage, aby dopasować interesujące treści oraz reklamy. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki, w szczególności w zakresie cookies, oznacza, że pliki będą umieszczane na urządzeniu końcowym. Możesz zmienić ustawienia przechowywania i dostępu do cookies i localStorage używając ustawień przeglądarki lub używanego urządzenia. Szczegóły w „Polityce Prywatności”.

Zamknij