winieta na tablicy

Langloo

Sprawdzian szóstoklasistów już 5 kwietnia. Czas zacząć przygotowania

Uczniowie kończący szkołę podstawową jako pierwsi zmierzą się z testem sprawdzającym ich wyniki w nauce, bo już 5 kwietnia.

Już w kwietniu uczniów kończących szkołę podstawową czeka pierwszy egzamin. Czas o nim pomyśleć
 
Już w kwietniu uczniów kończących szkołę podstawową czeka pierwszy egzamin. Czas o nim pomyśleć
fot. Korki we wtorki

Potem egzaminy czekają gimnazjalistów - od 12 do 14 kwietnia, a matury w tym roku będą trwały od 4 do 27 maja. Pozostało więc niewiele czasu, aby dobrze się do nich przygotować. Ale żeby to zrobić, trzeba wiedzieć jak. Dlatego proponujemy pierwszy odcinek z cyklu porad przygotowanych przez psychologa. Zarówno uczniowiem jak i rodzice dowiedzą się, w jaki sposób zaplanować powtórki i jak sobie radzić ze stresem w obliczu zbliżających się egzaminów. Dzisiaj zajmiemy się szóstoklasistami, czyli najmłodszymi uczniami zdającymi testy.

ZOBACZ TAKŻE

Sprawdzian szóstoklasisty odbędzie się 5 kwietnia

Sprawdzian szóstoklasistów już 5 kwietnia. Czas zacząć przygotowania

Sprawdzian szóstoklasisty. Jak się do niego przygotować?

Sprawdzian szóstoklasisty. Rady dla rodziców

Do tego sprawdzianu muszą przystąpić wszyscy uczniowie kończący szkołę podstawową - to jeden z warunków jej ukończenia. Jednak to też jedyny sprawdzian, który zdadzą wszyscy, niezależnie od wyniku. Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, wynik tego sprawdzianu ma tylko znaczenie informacyjne. Każdy uczeń, który ukończył szkołę podstawową, musi być przyjęty do gimnazjum w swoim rejonie zamieszkania.

Sprawdzian ma badać poziom osiągnięć uczniów w zakresie czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce. Jeśli jednak chodzi o czytanie, obejmuje ono nie tylko tekst, ale też mapy czy wykresy.

Zgodnie z założeniami CKE, zadania są skonstruowane tak, by pobudzały do wykorzystania wiedzy i umiejętności z kilku przedmiotów. Należy się więc spodziewać zadań, które będą dotyczyły treści programowej zawartej w Podstawie Programowej Kształcenia Ogólnego.

Jeśli uczeń z powodu choroby, nagłego wyjazdu lub innych przyczyn losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu 5 kwietnia, drugi termin wyznaczony jest na 7 czerwca.

Uczniowie niepełnosprawni lub ci, u których orzeczono np. dysleksję rozwojową, mają prawo przystąpić do egzaminu w dogodnej dla nich formie. Jednak tylko na podstawie orzeczenia lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, które muszą być wydane nie później niż do końca września zeszłego roku. Tacy szóstoklasiści mogą, ale nie muszą korzystać z tych udogodnień.

Dobrze jest też pamiętać o celu, w jakim został opracowany sprawdzian szóstoklasisty. Nie jest on formą klasyfikacji uczniów i podziału ich na lepszych i gorszych. To głównie forma diagnozy, w jakim stopniu uczeń opanował wiedzę i umiejętności, które służą do zrozumienia otaczającej go rzeczywistości. Drugim celem jest sprawdzenie, czy dziecko kończące szkołę podstawową jest przygotowane do edukacji w gimnazjum. Te informacje są niezwykle cenne dla ucznia i jego rodziców, którzy będą wiedzieli, nad czym należy popracować. Ten sprawdzian pozwala również szkole , którą uczeń kończy, ocenić, jakie umiejętności udało się jej w dziecku wypracować, oraz dostarcza informacji gimnazjum, które przez kolejne trzy lata będzie odpowiadać za jego edukację.

Szóstoklasiści i ich pierwszy egzamin

Sprawdzian szóstoklasisty to pierwszy egzamin, jaki zdają uczniowie. Jest obowiązkowy i w tym roku odbędzie się 5 kwietnia - we wszystkich szkołach podstawowych. Dla tych uczniów, którzy z przyczyn losowych na sprawdzian nie będą mogli przybyć, przewidziany jest drugi termin - 7 czerwca.

W związku z tym że jest to pierwszy sprawdzian, a uczniowie są jeszcze bardzo młodzi, wiąże się z nim wiele obaw nie tylko wśród samych zainteresowanych, ale również wśród ich rodziców. Trzeba jednak pamiętać, że jest potrzebny - daje pogląd co do wiedzy i umiejętności ucznia. I zawsze się go zdaje - to z pewnością uspokoi niepewnych.
W czasie kiedy zbliża się egzamin, zaczyna się częściej o nim mówić, potęguje się stres związany z niewiadomą - dziecko potrzebuje wtedy szczególnego wsparcia ze strony bliskich. Dlatego prezentujemy dziś porady psychologa - niezbędne zarówno dla samych zdających, jak i dla ich opiekunów. Trzeba pamiętać, że to uczeń będzie pisać sprawdzian, nie rodzic, dlatego powinien przez te trzy miesiące solidnie się przyłożyć do przygotowań. Systematyczna praca to podstawa - zmniejsza stres i zwiększa szanse na dobry wynik testu.

Rodzic także ma zadanie -musi pamiętać, że również od niego zależy, jak dziecko zda egzamin, ale też jak sobie poradzi z nim psychicznie. 12-latek nie przygotuje się sam tak jak gimnazjalista czy maturzysta. Z tego powodu w najbliższym czasie rodzic powinien się zaangażować w przygotowania i być przy swoim dziecku.

Przed egzaminem podstawą jest rzetelna informacja. Na portalach internetowych można znaleźć najważniejsze dane dotyczące sprawdzianów szóstoklasisty - i warto je przeglądać. Często można tam zadać nurtujące pytania i uzyskać na nie odpowiedź. Cennym źródłem wiedzy jest też szkoła - zaznajomiona jest ze wszystkimi zasadami. Obecnie zdający mają do dyspozycji szeroki wybór książek i opracowań, w których udostępniane są przykładowe sprawdziany szóstoklasistów oraz baza tych z poprzednich lat. To główne narzędzie pracy na najbliższe tygodnie. Wymagania wobec ucznia zawarte są w standardach wymagań egzaminacyjnych przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Można je znaleźć na www.cke.edu.pl.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (54)

 • Kujon (gość)

  Kujon (gość)

  03.03.13, 19:54

  Myślę, że wam się uda !!!

  Zgłoś

 • Kujon (gość)

  Kujon (gość)

  03.03.13, 19:53

  Moim zdaniem sprawdzian w szóstej klasie szkoły podstawowej jest rzeczą ważną, ponieważ możemy sprawdzić swoje wszystkie zdobyte umiejętności. Nauczyciele bardzo się stresują, bo nie wiedzą jak przygotowali swoich uczniów do tego egzaminu. Życzę powodzenia w 2013 roku !!! W tym roku będę pisać !!! Pozdrawiam i do usłyszenia. Kujon !!!

  Zgłoś

 • Ank@ (gość)

  Ank@ (gość)

  09.01.13, 17:54

  sprawdzian szóstoklasisty online: [***]://[***].sprawdzian-szostoklasisty.pl/

  Zgłoś

 • gaba (gość)

  gaba (gość)

  25.10.12, 19:39

  jutro piszę ten sprawdzian jestem strasznie zdenerwowana trzymajcie za mnie kciuki .

  Zgłoś

 • emili@ (gość)

  emili@ (gość)

  02.04.12, 16:03

  jutro piszę pomocy trzymajcie kciuki za mnie

  Zgłoś

 • K.K. (gość)

  K.K. (gość)

  31.03.12, 14:43

  Ja też mam test za 3 dni i nie wiem co mam się uczyć. POMÓŻCIE!!!

  Zgłoś

 • edward (gość)

  edward (gość)

  31.03.12, 14:10

  Ja pisze sprawdzian 2 kwietnia we wtorek. Trochę się stresuje tym sprawdzianem. JAk wy się do niego uczycie ? . prosze powiedzcie mi bo ja nie wiem a mam 3 dni na uczenie plis pomóżcie

  Zgłoś

 • Super Moldżi (gość)

  Super Moldżi (gość)

  27.03.12, 14:20

  chcialam powiedziec egz. w skrocie egzamin..... pomylilo mi sie ... sorry ; x

  Zgłoś

 • GruPson (gość)

  GruPson (gość)

  27.03.12, 14:19

  no Super Moldżi ! , ja bardzo chętnie ! ,. gdzie mieszkasz ? :*:*:* . <bede musiał uzbierac na gumki>

  Zgłoś

 • Super Moldżi (gość)

  Super Moldżi (gość)

  27.03.12, 14:17

  ktos chetny na sex?

  Zgłoś

 • pamela (gość)

  pamela (gość)

  27.03.12, 14:16

  A więc tak . Ja w tym roku miałam na pierwsze półrocze tylko średnią 5,6 ;( . Ale z testu próbnego miałam max 40 pkt. Mam nadzieję ,że na prawdziwy test szóstoklasisty będę miała również 40 punktów. A ze średnią na razie idzie już w dobrą stronę i nie zawiodę rodziców .., wychodzi mi 6,0 . ! Muszę tylko poprawić sprawdzian z przyrody na szóstkę ,bo mi punktu ostatnio brakło do 6 ; ( . Mama powyzywała ,ale już jest dobrze i będę się poprawiać już jutro z rozdziału Skały i Gleby :) . I wtedy będę miała 6,0 !!

  Zgłoś

 • 04.04.11, 21:25

  Komentarz usunięty

 • natkaa (gość)

  natkaa (gość)

  04.04.11, 20:34

  oj aa ma ktos jakos stronke do powtorzen ?? zycze powodzenia ;D

  Zgłoś

 • Olciik (gość)

  Olciik (gość)

  04.04.11, 20:29

  ja też jutro go piszę, ale się nie boję. po prostu wiem, że to jest ważny sprawdzian, ale myślę sobie, że dam radę. bo tak naprawdę to nie ma się co uczyć, bo przecież nie dadzą tego, co było, więc nie wiemy co będzie i nie możemy się bezpośrednio przygotować. POWODZENIA WSZYSTKIM SZÓSTOKLASISTOM JUTRO O 9:00! ZŁĄCZMY SIĘ I NAPISZMY JAK NAJLEPIEJ UMIEMY!

  Zgłoś

 • mongoł (gość)

  mongoł (gość)

  04.04.11, 18:34

  hgyft6f

  Zgłoś

 • 04.04.11, 18:20

  Komentarz usunięty

 • mongoł (gość)

  mongoł (gość)

  04.04.11, 18:18

  masz sruba odpowiedz

  Zgłoś

 • mongoł (gość)

  mongoł (gość)

  04.04.11, 18:18

  edukacja.gazeta.pl Sprawdzian szóstoklasisty 2010 - testy internetowe Sprawdzian szóstoklasisty - test I Sprawdzian szóstoklasisty - test II Więcej... http://edukacja.gazeta.pl/edukacja/0,101861.html#ixzz1IZVQazpN bardzo proszę tam jest z różnych dziedzin pozdro

  Zgłoś

 • śruba (gość)

  śruba (gość)

  04.04.11, 18:17

  odpiszcie do jasnej chol... ;-(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

  Zgłoś

 • mika (gość)

  mika (gość)

  04.04.11, 18:16

  napewno go napisze dobrze

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Polecamy

Sonda

W trakcie Przerwy Świątecznej 2014 zamierzam...

Uczyć do majowego egzaminu maturalnego
30%
Zajadać świątecznymi smakołykami - pierogami, makowcem, piernikiem
26%
Lenić się od rana do wieczora :)
22%
Spotykać się z kolegami i koleżankami
11%
A ja wyjeżdżam na narty w góry!
11%

juniorfutbol.pl

 • Liga Młodzieżowa UEFA - który klub ma najlepszych młodych zawodników? (WYNIKI, PARY 1/8, STRZELCY)

  Liga Młodzieżowa UEFA - który klub ma najlepszych młodych zawodników? (WYNIKI, PARY 1/8, STRZELCY)

  Autor: tom

  Data publikacji: 19.12.2014 13:53

  Liczba odwiedzin: 924

  Wraz z końcem fazy grupowej Ligi Mistrzów zakończyły się także grupowe zmagania Ligi Młodzieżowej UEFA. W poniedziałek 15 grudnia rozlosowano pary 1/8 finału turnieju. Obrońcy tytułu młodzi piłkarze Barcelony zagrają z Anderlechtem. W razie awansu kolejnym rywalem Blaugrany może być... Real Madryt. »

 • Ntcham-Ambrose, czyli o dwóch francuskich nastolatkach, którzy podbijają Manchester

  Ntcham-Ambrose, czyli o dwóch francuskich nastolatkach, którzy podbijają Manchester

  Autor: tom

  Data publikacji: 19.12.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 224

  Manchester City zakwalifikował się do 1/8 finału Ligi Młodzieżowej UEFA. W składzie drużyny U19 "The Citizens" znajduje się dwóch Francuzów - 18-letni pomocnik Olivier Ntcham i 17-letni napastnik Thierry Ambrose. W Anglii "opiekuje" się nimi m.in. były reprezentant Francji Patrick Vieira, który jest trenerem drużyny rezerw. Nic dziwnego, że ich umiejętności rosną w fenomenalnym tempie. »

Najnowsze materiały

 • Prezent dla fanów Harry'ego Pottera. 12 opowiadań na gwiazdkę od J.K Rowling [WIDEO]

  Prezent dla fanów Harry'ego Pottera. 12 opowiadań na gwiazdkę od J.K Rowling [WIDEO]

  Autor: CNN Newsource/x-news

  Data publikacji: 25.12.2014 12:32

  Liczba odwiedzin: 63

  Fani Harry’ego Pottera dostali prezent od autorki serii przygód czarodzieja. J. K. Rowling skończyła swój cykl dwunastu opowiadań, które publikowała w grudniu na stronie pottermore.com. W notatkach pojawiły się szczegóły dotyczące tzw. Orderu Merlina oraz przybliżenie postaci Draco Malfoya. 23 grudnia autorka zamieściła też opis pogrzebu Albusa Dumbledore’a. »

 • Bożonarodzeniowe życzenia od minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej [WIDEO]

  Bożonarodzeniowe życzenia od minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej [WIDEO]

  Autor: Natablicy.pl / MEN

  Data publikacji: 24.12.2014 15:08

  Liczba odwiedzin: 90

  Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska w specjalnym filmiku składa przedszkolakom, uczniom, rodzicom, wszystkim nauczycielom i innym pracownikom oświaty życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. »

 • Choinka na uśmiech. Dobry nastrój nagradza rozbłyskiem lampek [WIDEO]

  Choinka na uśmiech. Dobry nastrój nagradza rozbłyskiem lampek [WIDEO]

  Autor: TVN24/X-News

  Data publikacji: 24.12.2014 14:53

  Liczba odwiedzin: 128

  Taka choinka nie wybaczy braku dobrego świątecznego nastroju. By zapłonęły na niej świecidełka, musimy się do niej uśmiechnąć. System wykorzystuje standardową kamerę internetową, które obserwuje naszą twarz, a program stara się dopasować obraz mimiki do wcześniej zdefiniowanych emocji, których opis zapisano w jego bazie danych - tłumaczy Konrad Bocian z firmy Quantum Lab. »

 • MEN: Dystrubucja trzeciej części "Naszego Elementarza" - "Wiosna" zakończona

  MEN: Dystrubucja trzeciej części "Naszego Elementarza" - "Wiosna" zakończona

  Autor: Natablicy.pl/ MEN

  Data publikacji: 24.12.2014 10:41

  Liczba odwiedzin: 72

  Zakończyła się dystrybucja trzeciej części „Naszego elementarza” - "Wiosna" darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów. Ponad 555 tysięcy książek trafiło do przeszło 12 tysięcy szkół. »

 • Kometa, wybuch supernowej. Czym właściwie była Gwiazda Betlejemska? [WIDEO]

  Kometa, wybuch supernowej. Czym właściwie była Gwiazda Betlejemska? [WIDEO]

  Autor: Dzień Dobry TVN/x-news

  Data publikacji: 24.12.2014 09:34

  Liczba odwiedzin: 86

  Tomasz Rożek wyjaśnia czym była Gwiazda Betlejemska. Fizyk przybliżył także tło historyczne. - Ten okres czasu jest dobrze przebadany, bo wszyscy się interesują, czym jest Gwiazda Betlejemska - dodał naukowiec. »

 • Około 15 proc. zabawek na rynku ma certyfikaty bezpieczeństwa [WIDEO]

  Około 15 proc. zabawek na rynku ma certyfikaty bezpieczeństwa [WIDEO]

  Autor: Newseria

  Data publikacji: 24.12.2014 09:25

  Liczba odwiedzin: 57

  Producenci zabawek coraz częściej chcą się wyróżnić na rynku dzięki certyfikatom bezpieczeństwa dla swoich produktów. Dla eksporterów to wręcz konieczność, by dotrzeć do największych zagranicznych sieci handlowych. Już od połowy roku firmy certyfikujące obserwują wzrost liczby firm aplikujących o certyfikaty, by uzyskać je przed okresem świątecznym. »

Rok szkolny 2014/2015 - daty

Polskapresse sp z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie natablicy.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej

Copyright Polskapresse Sp. z o.o. Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności

Witryna korzysta z plików cookies oraz informacji zapisywanych i odczytywanych z localStorage, aby dopasować interesujące treści oraz reklamy. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki, w szczególności w zakresie cookies, oznacza, że pliki będą umieszczane na urządzeniu końcowym. Możesz zmienić ustawienia przechowywania i dostępu do cookies i localStorage używając ustawień przeglądarki lub używanego urządzenia. Szczegóły w „Polityce Prywatności”.

Zamknij