winieta na tablicy

Langloo

Sprawdzian trzecioklasisty z CKE OBUT 2012. Nauczyciele zbojkotują wprowadzanie wyników testu do systemu?

W serwisie natablicy.pl trwa dyskusja na temat poziomu Sprawdzianu trzecioklasisty OBUT 2012. Nauczyciele i rodzice są zgodni: test był niezgodny z podstawą programową. Pojawiła się propozycja zbojkotowania wyników sprawdzianu.

Zdjęcie ilustracyjne
 
Zdjęcie ilustracyjne
fot. Polskapresse

Test trzecioklasisty odbył się we wtorek, 22 maja 2012 r. Uczniowie rozwiązywali test z języka polskiego i matematyki. Na każdą część mieli po 40 minut. Krótko po zakończeniu sprawdzianu, w serwisie natablicy.pl rozgorzała dyskusja na temat zadań, z którymi musieli zmierzyć się uczniowie klas trzecich szkół podstawowych.

ZOBACZ TAKŻE

Koordynator testu trzecioklasistów OBUT 2012: List w sprawie likwidacji szkoły miał wywołać emocje

Sprawdzian trzecioklasisty z CKE OBUT 2012. Rzecznik Praw Rodziców kieruje oświadczenie w sprawie testu do MEN i CKE

Sprawdzian trzecioklasisty z CKE OBUT 2012. Opinie: test był zbyt trudny, niezgodny z podstawą programową

Sprawdzian trzecioklasisty z CKE OBUT 2012. Opinia po teście: Polityka na teście dla trzecioklasistów. Ktoś zwariował

Nauczyciele i rodzice zaznaczają, że poziom sprawdzianu był zbyt wysoki i niezgodny z podstawą programową. Opisują reakcje uczniów, którzy musieli np. napisać list do burmistrza w sprawie likwidacji szkoły.

"List - żenada!!! Dobrze wiemy, jak wygląda proces zamykania szkół w Polsce. Bunt rodziców, emocje (nie koniecznie godne naśladowania), protesty, pikiety, głodówki itp. Czy nasze dziesięcioletnie dzieci powinny uczestniczyć w tych sprawach? Czy temat listu dostosowany jest do wieku i problemów uczniów III klasy? Czy dzieci nie mogły napisać o tym, za co lubią swoją szkołę, czy o szkole marzeń, czy o wycieczce, czy o ulubionym zwierzaku??????? Czy naprawdę nie było tematu, który jest bliski trzecioklasiście i pozwala wydobyć pozytywne emocje? " - komentuje Zniesmaczona.

"Dziś prawdzałam prace dzieci, szczególnie interesowało mnie 10 zadanie z j.polskiego, czyli pamiętny list...Dzieciaki są kochane, jakie miały niesamowite pomysły na uratowanie szkoły...aż budziły moje zdumienie. Ale co z tego jak powinnam odjąć im 3 punkty, bowiem nie napisały minimum 3 argumentów, które nie były wypisane w poleceniu, ale zażądane w kluczu.heh...Autorzy pytań zapomnieli, że to tylko dzieci i nie rozumieją jeszcze spraw dorosłych." - wskazuje N-ka.

Sprawdzian trzecioklasisty z CKE OBUT 2012 [ARKUSZE, TEST, ZADANIA, PYTANIA, ODPOWIEDZI, ROZWIĄZANIA]

W dniach 22–29 maja, wyznaczone przez dyrektora szkoły osoby mają wprowadzić do programu WPP informacje o rozwiązaniach przez uczniów poszczególnych zadań. Po wprowadzeniu i wysłaniu do CKE danych, szkoła ma otrzymać pierwsze raporty klasowe z wynikami uzyskanymi przez uczniów poszczególnych oddziałów.

Pojawiła się jednak propozycja zbojkotowania wprowadzania wyników testu do systemu. Oto niektóre opinie w tej sprawie:

Doris: "Szanowne koleżanki-nauczycielki postanowiłam,że nie podam wyników tego testu,choć miałam uczniów,którzy prawie wszystko wykonali.Moja DYREKCJA zna podstawę programową i przyjęła to spokojnie.Koleżanki,odwagi-bo może i Wasi dyrektorzy to prawdziwi pedagodzy-praktycy,a nie jak twórcy tego testu-badacze naukowi.Ciekawa jestem czy ktoś za ten koszmar odpowie,Ja pochwaliłam dzieci,zjedliśmy po czekoladce i myślę,że trochę czasu upłynie zanim dojdą do siebie po próbie udowodnienia im,że nic się nie nauczyły przez 3lata.Protestuję przeciw OGŁUP 2012"

Nauczycielka: "Test skandaliczny, niezgodny z podstawą!!!!! Myślę, że powinnyśmy wszystkie uczące w kl. 3, odstąpić od sprawdzania i wpisywania wyników do OBUT - u. Bądźmy chociaż raz razem:)" - zachęca nauczycielka.

Nauczyciel: "Na pewno nie wprowadzę danych. Powiedziałem dzieciom, że miały prawo nie zrobić kilku zadań, bo tego będą się uczyć w starszych klasach. Wiem, że co dzieci przeżywały wczoraj w domu. Niektóre nie potrafiły powiedzieć rodzicom jakie były zadania. Zrobię te zadania z dziećmi, ale jeszcze nie teraz... W przyszłym roku proponuję reportaż albo esej. Z matematyki mogą być np. logarytmy. Przecież można tego uczyć. A dlaczego w zerówce nie wolno wprowadzać liter? Dlaczego sprawdzian w klasie VI opierał się tylko na podstawie programowej? A tak na marginesie. Czy CKE wie co działo się rok temu w szkołach? Ilu nauczycieli klas III stało n a ,,dywaniku'' u dyrektora? A test był dużo łatwiejszy. Szanowne MEN ! Obetnijcie jeszcze kilka godzin. Przecież wyliczyliście w ciągu ilu godzin dzieci mają sobie przyswoić podstawę programową! Tylko dziecko to nie maszyna!" - dodaje nauczyciel.

Pojawiają się jednak także zdania odrębne: "(...) Tak, wprowadzamy. To badanie w ramach projektu europejskiego. Będzie konieczna ewaluacja: jak wyniki mają się do założonych celów. Jeśli się nie wprowadzi do systemu, to będzie zniekształcenie. Wszak o prawdę chodzi. Zastanawiam się, jakie umiejętności dzieci badano tym testem" - wskazuje wkurzona.

Komentarze (90)

 • nauczyciel (gość)

  nauczyciel (gość)

  28.05.13, 08:26

  To koszmar w szczególności dla tych uczniów, których nauczyciele szaleli i wariowali przed, w trakcie i po OBUCIE!!! Zupełnie wrednymi są Ci, którzy dzieciom wstawili oceny za te testy! Moi przyszli, napisali i wyszli. KONIEC I KROPKA. Jeszcze tylko odpowiedni komentarz przekażę Rodzicom - oczywiście negatywny. Nie wiem, czy zdążyłabym zrobić przez 40 minut zadania do obu tekstów. W przeciągu trzech lat w podręczniku był tylko jeden tekst naukowy - encyklopedyczny. BRAWA DLA AUTORÓW, którzy chcą dowieść, że uczniowie to [***], i ich nauczyciele też!!! To był ostatni OBUT w mojej szkole (na szczęście dla dzieci!!!).

  Zgłoś

 • 09.04.13, 19:40

  Komentarz usunięty

 • (gościówa zupa) (gość)

  (gościówa zupa) (gość)

  18.03.13, 19:57

  BLA BLI BLA BLA BLI BLA !!!!!!!!!! Zupa w ogurkach !

  Zgłoś

 • DADA (gość)

  DADA (gość)

  18.03.13, 19:40

  Sory myślałam że zmieniłi mi GADU GADU.Noto zpadówa

  Zgłoś

 • ADRELINA (gość)

  ADRELINA (gość)

  18.03.13, 19:37

  Mam dla was zadanie napisane

  Zgłoś

 • DADA (gość)

  DADA (gość)

  18.03.13, 19:28

  Oni kłamią, bo wcale że nie!!

  Zgłoś

 • DADA (gość)

  DADA (gość)

  18.03.13, 19:26

  Nie rozumiem o co tu chodzi,ale buda jest do bani !

  Zgłoś

 • dokładna (gość)

  dokładna (gość)

  21.06.12, 20:34

  Miało być o OBUT 2012 -to proszę. Po przeczytaniu raportu ogólnopolskiego [ 136 stron ] twierdzę, że twórcy OBUT 2012 na własne potrzeby "powycinali"odpowiednie, wyrwane z kontekstu fragmenty PODSTAWY PROGRAMOWEJ dla pierwszego etapu edukacyjnego (ale dla SZKOŁY PODSTAWOWEJ ) Do tego stopnia czują się NIETYKALNI, że w raporcie mówią o sprawdzanych wcześniej [na uczniach kl.III] zadaniach [lata 2007-2011]Ja się pytam-na jakiej PODSTAWIE????

  Zgłoś

 • do WIKCI (gość)

  do WIKCI (gość)

  20.06.12, 22:47

  Nie mogę uwierzyć w to , co czytam . Jeśli realizujesz podręcznik "od deski do deski " , to współczuję dzieciom . Beznadziejna reforma, tysiące podręczników , niańczone , mało samodzielne dzieci no i ten "beznadziejny nauczyciel " , który realizując dziesięć razy trudniejszy program , ( przypomnijcie sobie drodzy nauczyciele i rodzice, jak sami chodziliście do szkoły, czego się uczyliście w klI-III), nagle nie potrafi uczyć , trzeba go zastąpić przedmiotowcem. A ten chętnie w dobie bezrobocia podejmie się z ochotą nauczania wszystkiego , byleby nie stracić pracy . Tylko , czy zniży się do poziomu małego dziecka po lekcji z szóstoklasistą lub gimnazjalistą?Miałam ostatnio kilku praktykantów, którym do nauczania wystarczał podręcznik i tablica , a ja stara wciąż produkuję pomoce i w 5 minut jestem na placu zabaw , gdzie dzieci uczą się wspólnej zabawy. Pozdrawiam. Czarno widzę przyszłość edukacji jeśli wynik jest ważniejszy niż DZIECKO .

  Zgłoś

 • niezadowolona (gość)

  niezadowolona (gość)

  20.06.12, 22:32

  Moja droga "piękna " nowatorko strasznie się mądrujesz , ale reguł ortograficznych nie znasz , Ja też uczę III klasę ,, pracuję z poświeceniem i pasją. Wkurza mnie , gdy pisze się takie brednie. Dziś często dzieci pełnią rolę dorosłych narzucając im własne reguły gry. Dostałam rozwydrzoną klasę , bez zasad ,a oddaję zgrany cudowny zespół. Moje dzieci wiedzą , co jest ważne i nikt nie dramatyzował i nie ekscytował się wynikami , ani tym bardziej zadaniami testu , bo nikt nie wytwarzał wokół tego nadmiernego ciśnienia.Z taką dokładnością monitoruję swoich uczniów od I klasy , że rodzice doskonale orientują się jakie dziecko zrobiło postępy. Buduję ich wiarę w siebie , uczę jak radzić sobie z porażką , która jest nieodzownym elementem życia nie rozdmuchując nadmiernie EGO moich wychowanków. Mam dzieci o zróżnicowanym poziomie ,dostałam w połowie surowe . Dziś wszystkie czytają płynnie i świetnie poradziły sobie z tekstem , ale nie mówię innym że źle uczą. Nie wiesz jaki mają zespół.

  Zgłoś

 • zbulwersowana (gość)

  zbulwersowana (gość)

  20.06.12, 22:01

  O czym , my mówimy - nauczyciel nauczania zintegrowanego miał na studiach metodyki przedmiotów ,których naucza. Każdy etap ma swoją specyfikę.Proszę mi wierzyć ,że efekty nauczania będą jeszcze, gorsze ,bo nasze sześciolatki często nie osiągają dojrzałości szkolnej , zwłaszcza te z małych gmin gdzie nie korzystały z przedszkola.Należałoby przejrzeć stare programy i podręczniki , by zrozumieć ,do czego zmierza edukacja. To nie wina nauczycieli ,lecz systemu. Czerpiemy wzorce z zachodu ,które się nie sprawdziły .Doświadczony praktyk z maturą jak Bóg przykazał po studiach , a nie pseudostudiach wie , co ma robić , ale jak w takim bałaganie dobrze nauczać.Przeanalizujcie to,czego te maluchy będą uczyły się w czwartej klasie. W I-III zabiera się godziny: kosztem ramówki nauczania dołożono języki i religię. W klasach jest wielu uczniów o zróżnicowanym poziomie czasem z deficytami i jeden nauczyciel , a nie jak w Anglii trzech .

  Zgłoś

 • błądzik (gość)

  błądzik (gość)

  20.06.12, 18:39

  Nie prawda, że wszyscy.Po prostu CKE nie podała do wiadomości, ile szkół nie przekazało wyniki !!!!!

  Zgłoś

 • !!!!! (gość)

  !!!!! (gość)

  19.06.12, 21:07

  I co z tym bojkotem? Wyniki wprowadzone. Wszyscy zadowoleni.

  Zgłoś

 • zdegustowany (gość)

  zdegustowany (gość)

  19.06.12, 19:21

  W naszym kraju tak jest ze wszystkim, w ogóle nie bierze się pod uwagę zdania osób najbardziej zainteresowanych / patrz choćby emerytury/. Pomimo wielu negatywnych zdań na temat OBUT, "specjaliści" robią swoje jak gdyby nigdy nic. Przecież według nich nic się nie stało! Wszystko jest w porządku - tylko jakim! Coraz bardziej jestem zdegustowany moim krajem. Po studiach wyjeżdżam i oby się udało!

  Zgłoś

 • wikcia (gość)

  wikcia (gość)

  19.06.12, 15:07

  to cud, ze zajrzałam dzisiaj na tę stronę, od kilku dni żyj w stresie, otrzymałam od dyrektora wyniki obu testÓw mojej klaSY, Z POLECENIEM ANALIZY, WIEDZIAŁAM, ŻE BYŁO CIEZKO, BYŁY ŁZY, BÓLE BRZUCHA, WSZYSCY NAWZAJEM STRESOWALIŚMY SIĘ TYM TESTEM, ZASTANAWIAŁAM SIE NAWET, CO ZE MNĄ NIE TAK, PRZEROBIŁAM SUMIENNIE Z DZIEĆMI CAŁY MATERIAŁ, DZIECIAKI SYSTEMAtycznie się uczyły, odrabiały prace domowe, w ramach zajęć dodatkowych "trenowaliśmy testy" w grupach i indywidualnie, dzieciaki ciekawe świata, pomyslowe i kreatywne w ciągu 40 minut straciły poczucie własnej wartości, na dodatek ja nie mogła z nimi być, bo pewnie bym podpowiadała, tragedia,

  Zgłoś

 • toja (gość)

  toja (gość)

  18.06.12, 17:38

  Mimo cieżkiej pracy mojej i dzieci i wysokich wyników z testu z Operu - wyszło ze nic nie nauczyłam dzieci. BZDURA Test neizgodny z podstawą programową. O indywidualizacji nie wspomnę. To ma byc test dostosowany do ucznia dobrego, słabego i zdolnego? Żenada. Osoba, któa ukłądała test nie ma zielonego pojęcia czego uczy sie dzieci w klasach młodszych. Brak słów

  Zgłoś

 • POST NA KONIEC (gość)

  POST NA KONIEC (gość)

  18.06.12, 16:53

  Właśnie zakończyłam czytać ogólnopolskie wyniki ! Raport to136 stron tabelek, słupków,procentów -to samo co w zeszłym roku.Jak twierdzą autorzy OBUT 2012 TO DOBRE NARZĘDZIE WE WSZYSTKICH BADANYCH OBSZARACH UMIEJĘTNOŚCI. Cytuję "globalnie zestaw zadań matematycznych był nieco za łatwy". Ani słowa o szkołach, które nie podały wyników, o wykraczaniu poza podstawę programową, o niedostosowanych do wieku zadaniach. Wręcz odwrotnie-same superlatywy, fakty nagięte do potrzeb badaczy. Jest to wyyyyysoce niemoralne, że grupka ludzi nie wzięła pod uwagę SETEK zdań rodziców, nauczycieli i dzieci. Za rok OBUT 2013 JAK GDYBY NIGDY NIC. Może jeszcze po drodze nagroda za dobrze wykonaną pracę i mamy pełen obraz dzisiejszej i co gorsza jutrzejszej oświaty!!!!!!

  Zgłoś

 • do Matki (gość)

  do Matki (gość)

  13.06.12, 18:01

  W pełni się z Panią zgadzam,dodała bym tylko, że uczniowie dobrzy poradzili sobie,a słabsi polegli już przy czytaniu tekstu popularno-naukowego.Wyników" nie podałam dalej", bo badanie EWD na podstawie takiego bubla ma się nijak do rzeczywistych osiągnięć ucznia.

  Zgłoś

 • n-ciel (gość)

  n-ciel (gość)

  11.06.12, 16:52

  Do Matki Wielu nauczycieli nie chciało ,, wklepywać'' wyników SPRAWDZIANU. W zasadzie nie mamy nic do powiedzenia. W szkole decyduje dyrektor. W wielu szkołach nauczyciele klas III nawet nie sprawdzają prac uczniów. Robi to polonista i matematyk (Żeby nie zawyżać wyników!).

  Zgłoś

 • matka (gość)

  matka (gość)

  11.06.12, 09:25

  Nauczyciele- nie chcę Was pouczać, bo ja to zwykła matka jestem. Ale kto jak nie Wy powinniście przeciwstawiać się głupocie.

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Polecamy

Sonda

Rok szkolny 2014/2015 powoli dobiega końca. A ja...

Odliczam dni do mojej Matury 2015
47%
Już nie mogę doczekać się wakacji!
25%
Uczę się go Egzaminu Gimnazjalnego 2015
14%
Muszę poprawić większość ocen tuż przed końcem roku szkolnego
10%
Sprawdzian Szóstoklasisty 2015 mam już za sobą
4%

juniorfutbol.pl

 • PZPN uchwalił nowe przepisy o kontraktach piłkarskich - co się zmieniło?

  PZPN uchwalił nowe przepisy o kontraktach piłkarskich - co się zmieniło?

  Autor: Jakub Węglarski, Łukasz Klenczon / Agencja Managerska New Sport Star

  Data publikacji: 15.04.2015 14:02

  Liczba odwiedzin: 757

  Przed świętami wielkanocnymi, PZPN uchwalił nowe regulacje dotyczące kontraktów pomiędzy zawodnikami a klubami. Moc straciła uchwała, regulująca stosunki między zawodnikiem profesjonalnym a klubem. Wdrożono nową o nazwie: „Minimalne wymagania dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej”. Wprowadzone zmiany mogą mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie piłkarskiego rynku. »

 • 99 gramów - tyle waży nowy rewolucyjny model buta piłkarskiego. Materiał jak z NASA! (ZDJĘCIA)

  99 gramów - tyle waży nowy rewolucyjny model buta piłkarskiego. Materiał jak z NASA! (ZDJĘCIA)

  Autor: tom

  Data publikacji: 14.04.2015 14:19

  Liczba odwiedzin: 3567

  Nigdy wcześniej korki nie były tak lekkie. Adizero 99g ważą o połowę mniej niż dostępne na rynku buty skórzane i syntetyczne. O wyjątkowości tego modelu świadczy też fakt, że do sklepów na całym świecie trafi jedynie… 299 par! »

Najnowsze materiały

Rok szkolny 2014/2015 - daty

Polskapresse sp z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie natablicy.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej

Copyright Polskapresse Sp. z o.o. Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności

Witryna korzysta z plików cookies oraz informacji zapisywanych i odczytywanych z localStorage, aby dopasować interesujące treści oraz reklamy. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki, w szczególności w zakresie cookies, oznacza, że pliki będą umieszczane na urządzeniu końcowym. Możesz zmienić ustawienia przechowywania i dostępu do cookies i localStorage używając ustawień przeglądarki lub używanego urządzenia. Szczegóły w „Polityce Prywatności”.

Zamknij