winieta na tablicy

Langloo

Sprawdzian trzecioklasisty z CKE OBUT 2012. Opinie: test był zbyt trudny, niezgodny z podstawą programową

OBUT 2012 jest niezgodny z podstawa programową - twierdzą internauci, którzy dyskutują o egzaminie w serwisie natablicy.pl. Zarzucają autorom sprawdzianu nieznajomość wymogów nauczania w trzeciej klasie szkoły podstawowej.

Zdjęcie ilustracyjne
 
Zdjęcie ilustracyjne
fot. Polskapresse

W tegorocznej edycji Sprawdzianu trzecioklasistów OBUT 2012 przygotowanego przez CKE, uczniowie mieli m.in. odpowiedzieć na pytania do tekstu o nietoperzach, dopisać określenia do podanych wyrazów oraz obliczyć ile waży łącznie 6 krasnali ogrodowych.

Opinie wielu internautów po opublikowaniu arkuszy, podobnie jak w ubiegłym roku, są zgodne: test nie był przygotowany według podstawy programowej i był za trudny.

"Test dużo trudniejszy niż rok temu, kiedy to pisały dzieci, które przerabiały trudniejszy program. Przykładowe pytanie: co to jest hibernacja? W teście coprawda było o hibernacji, ale nie było definicji. I gdzie tu sprawiedliwość. Tegoroczne dzieciaki miały obniżony program nauczania, a pisały test bardzo trudny!!! Gratuluje Pani Minister!!!" - twierdzi bandzia, która jako jednak z pierwszych skomentowała sprawdzian w serwisie natablicy.pl.

"Test był bardzo trudny, słabo sformuowane pytania. Czasu nieco za mało, jeśli chodzi o polski i np. napisanie listu do burmistrza. Dzieci nie naucza się co to jest hibernacja i echolokoacja !!!" - dodaje ansia.

Pojawiają się nawet głosy dość ostre: "Czy ktoś kto układał te testy zna program nauczania ???????????????? Kto jest za to odpowiedzialny ?????????????????????????????? Gratuluję GŁUPOTY MINISTERIALNEJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!" - komentuje Matka 9-latki.

Chcesz wyrazić swoją opinie? Dołącz do dyskusji, która toczy się w matriale Sprawdzian trzecioklasisty z CKE OBUT 2012 [ARKUSZE, TEST, ZADANIA, PYTANIA, ODPOWIEDZI, ROZWIĄZANIA]

ZOBACZ TAKŻE

Koordynator testu trzecioklasistów OBUT 2012: List w sprawie likwidacji szkoły miał wywołać emocje

Sprawdzian trzecioklasisty z CKE OBUT 2012. Nauczyciele zbojkotują wprowadzanie wyników testu do systemu?

Sprawdzian trzecioklasisty z CKE OBUT 2012. Rzecznik Praw Rodziców kieruje oświadczenie w sprawie testu do MEN i CKE

Jak poszedł sprawdzian trzecioklasisty z CKE OBUT 2012? Skończyliście? Piszcie co było na teście!

Sprawdzian trzecioklasisty z CKE OBUT 2012. Uczniowie trzecich klas zmierzą się z testem z polskiego i matematyki

OBUT 2012 sprawdzi nową podstawę programową

Sprawdzian trzecioklasisty z CKE OBUT 2012. Uczniowie będą rozwiązywać test 22 maja

Komentarze (582)

 • Ela (gość)

  Ela (gość)

  24.05.12, 14:53

  Miron, też nie czytałeś dokładnie, były już odpowiedzi na te gołosłowne stwierdzenia, podawanie mylących "faktów", na które się powołujesz.

  Zgłoś

 • Ciekawa do Mirona (gość)

  Ciekawa do Mirona (gość)

  24.05.12, 14:55

  Otwieram podstawę i czytam: 1 - d - zna formy użytkowe: [...] list [...] potrafi z nich korzystać; 3 -b dobiera właściwe formy komunikowania się w rożnych sytuacjach społecznych; 3 -c {...] prezentuje własne zdanie 3 - f [...] dba o poprawność gramatyczną, ortograficzną oraz interpunkcyjną W celach ogólnych: 1 - b w kulturalny sposób zwraca się do rozmówcy

  Zgłoś

 • miron (gość)

  miron (gość)

  24.05.12, 15:01

  najpierw do Eli, podaj przykłady ktorych nie znalazłem. teraz do Ciekawej nie wyrywaj zdań z kontekstu, zacytuj całą podstawę programową!

  Zgłoś

 • doris (gość)

  doris (gość)

  24.05.12, 15:05

  Do ciekawej-jeśli jak twierdzisz przeczytałaś wszystkie komentarze , podstawę programową i testy i nadal nie rozumiesz co jest niezgodne , to może nie TĘ podstawę czytasz.Chodzi o najnowszą[okrojoną]. Idę do pracy-jutro w szkole DZIEŃ MATKI .Pozdrawiam.

  Zgłoś

 • TO JA, dobrze zorientowana (gość)

  TO JA, dobrze zorientowana (gość)

  24.05.12, 15:13

  Miałaś zamilknąć, a jakoś nie możesz. A obrażać lubisz. Ciekawa niech przeczyta tekst o nietoperzach i będzie wiedzieć, że jest trudny i jeżeli dziecko nie wiedziało co to jest hibernacja, to z tekstu ciężko mu było się zorientować, nie było wprost napisane. Jeżeli poprawnie zaznaczyło odpowiedź, to albo znało to pojecie wcześniej, albo trafiło. Jego szczęście. Tak to już jest z testami.

  Zgłoś

 • TEST (gość)

  TEST (gość)

  24.05.12, 15:18

  A Ty już próbowałaś swoich sił. Pewno jesteś lepsza od polonistki - 24 min. J

  Zgłoś

 • TO JA, dobrze zorientowana (gość)

  TO JA, dobrze zorientowana (gość)

  24.05.12, 15:23

  Te zdania "Miałaś zamilknąć, a jakoś nie możesz. A obrażać lubisz." - do ZORIENTOWANEJ, ale być może - ciekawa - to ta sama osoba, bo jak dotąd ZORIENTOWANA była bardzo osamotniona.

  Zgłoś

 • Jeszcze-do-Mirona (gość)

  Jeszcze-do-Mirona (gość)

  24.05.12, 15:30

  W zadaniach 1b i 1c do porównania są po dwie pary liczb, a podstawa programowa przewiduje porównywanie dowolnych dwóch liczb do tysiąca, nie ma powodu, dla którego w jednym zadaniu nie można prosić o porównanie dwóch par liczb. W podstawie programowej zapisano, że uczeń wykonuje łatwe obliczenia pieniężne i radzi sobie w sytuacjach codziennych, wymagających takich umiejętności oraz zna będące w obiegu monety i banknot 10 zł, zna wartość nabywczą monet i radzi sobie w sytuacji kupna i sprzedaży. I to właśnie sprawdza zadanie 5, w którym trzeba obliczyć resztę z 10 zł, przy zakupie dwóch towarów. W podstawie programowej zapisano, że uczeń odmierza płyny różnymi miarkami, używa określeń litr, ćwierć litra. I to właśnie sprawdza zadanie 6, w którym trzeba rozlać sok do butelek ćwierćlitrowych. Pozostałe zadania matematyczne, też są zgodne z podstawą programową. Z łatwością można wskazać konkretne zapisy.

  Zgłoś

 • Jeszcze do Mirona (gość)

  Jeszcze do Mirona (gość)

  24.05.12, 15:39

  Ale to są właśnie cytaty z podstawy. Nowej podstawy. Nic nie zostało wyrwane z kontekstu, tylko uczciwie przytoczone. Nikt nie kazał dzieciom pisać listu oficjalnego, tylko list do dorosłej osoby. List oficjalny - to nadinterpretacja polecenia przez dorosłych.

  Zgłoś

 • Do Doris (gość)

  Do Doris (gość)

  24.05.12, 15:41

  Czytam tę z 23 grudnia 2008 opublikowaną 15 stycznia 2009 roku DzU nr 4 poz.17 Jest jeszcze inna? Proszę o wskazanie.

  Zgłoś

 • Tyle. (gość)

  Tyle. (gość)

  24.05.12, 15:50

  Gdyby nie obowiązek szkolny szkoły świeciłyby pustkami!!! Tyle.

  Zgłoś

 • cytat (gość)

  cytat (gość)

  24.05.12, 15:52

  Mądry cytat ' W dzieciństwie niewiele zależy od nas, wiele zaś od tych którzy są z nami"

  Zgłoś

 • miron (gość)

  miron (gość)

  24.05.12, 15:55

  i uwazasz, że zapis 2,60 zł zamiast 2 zł i 60 gr jak przez cały czas było w zadaniach z podręczników był uczciwy? A może 10 : 4 też było ok? Jasne, że jak dobrze pogłówkowało to mogło wymyśleć inny sposób. Chodzi o to, że dzieciaki (może tylko moje) nie miały takich zadań w podręcznikach i panikowały a czas uciekał.Ludzie, ja nie chcę żeby od dzieciaków niczego nie wymagać i ciągle głaskac po głowie ale sam czytając pytania czułem, że to nie było do końca wporzadku. Nieszczęsny list - owszem ale w listach które pisali nie były konieczne argumenty a one były punktowane. Nie jestem nauczycielem ale chyba dość liczna grupa nauczycieli wskazała błedy merytoryczne?

  Zgłoś

 • MAŁA (gość)

  MAŁA (gość)

  24.05.12, 16:23

  Jeśli działania na liczbach dwumianowanych są w podstawienprogramowej, to gratuluję jej znajomości

  Zgłoś

 • majka (gość)

  majka (gość)

  24.05.12, 16:29

  Brak nauki logicznego myślenia - to podstawowy problem. Przez trzy lata uczy sie dzieciaki sprawności w liczeniu. Tysiące działań matematycznych i tabliczka mnożenia na pamięć. Tylko nikt ich nie uczy logicznego wykorzystywania swojej wiedzy. Takie zadania jakie są w kangurku powinny być ćwiczone na lekcjach matematyki. A tak to jest co jest. Test nie był trudny, tylko dzieci nie są nauczone myślenia. A poza tym uważam, że wyniki z Operonu fałszują rzeczywistość. Większość klasy dostała piątki, a w czwartej klasie będzie dramat. Bo przecież byli tacy świetni, to dlaczego teraz oceny tak spadły?

  Zgłoś

 • Jenny (gość)

  Jenny (gość)

  24.05.12, 16:30

  Moje dziecko też pisało ten ten test. Oczywiście uważam , że był zdecydowanie za trudny . Rozmawiałam dziś z wychowawczynią córki i wyraziłam moją opinie na temat tego sprawdzianu. Wg nauczycielki test był normalny, sprawdzał po prostu myślenie dzieci i ponoć nie było tam nic czego nie przerabiali. Bardzo rozczarowałam się tą rozmową, tym bardziej, że wychowawczyni patrzyła na mnie jak na kosmitę, który ma nieuzasadnione pretensje ( choć wcale ich nie miałam, bo wiem że to nie ona układała test). Oczekiwałam czegoś innego po tej rozmowie ( bo widzę jakie są opinie na temat sprawdzianu), a usłyszałam, że moje dziecko się nie popisało ( choć wcale nie pytałam jak jej poszło) . Na zajęciach to wiecznie: mnożenie, dzielenie, ortografia, obwody itp. Myślę , że test pisała jakaś bardzo zdesperowana osoba, która nie lubi dzieci.

  Zgłoś

 • zzz (gość)

  zzz (gość)

  24.05.12, 16:53

  To prawda, że podstawa mówi o łatwych obliczeniach pieniężnych i o radzeniu sobie w sytuacjach codziennych i to też prawda, że w podstawie programowej zapisano, że uczeń odmierza płyny różnymi miarkami, używa określeń litr, ćwierć litra, połowa,ćwiartka,ale proszę sprawdzić, te zadania przewidziane są na koniec maja i czerwiec i raczej propedeutycznie. Jeżeli nawet nauczyciel zdążył zasygnalizować tego typu zadania, to ilu uczniów w szybkim tempie zrozumiało? Z tekstem o nietoperzach przeciętny szóstoklasista na pewno potrudziłby się niemało.

  Zgłoś

 • Ciekawa (gość)

  Ciekawa (gość)

  24.05.12, 18:48

  Zgadzam się z Majką. W szkole jest za dużo teorii, za mało praktyki. Wykorzystywanie wiedzy w praktyce - obszar badany sprawdzianem - od zawsze wypada raczej marnie. Dlaczego? Niech sobie odpowiedzą ci, którzy wiedzą lepiej...

  Zgłoś

 • zorientowana (gość)

  zorientowana (gość)

  24.05.12, 19:06

  Do"To ja...(15.23) Piszesz:"ale być może - ciekawa - to ta sama osoba"-dlaczego niby miałabym zmieniać nick. "Ciekawa" też Cię denerwuje, bo logicznie myśli i konkretnie przekonuje,brak Ci argumentów.. Nie miałabym nic przeciwko temu, żeby mieć takiego sobowtóra(bez urazy "Ciekawa"). Mądra kobieta.

  Zgłoś

 • nauczycielka (gość)

  nauczycielka (gość)

  24.05.12, 19:18

  Jeszcze teraz nie mogę dojść do siebie. Jak można było zakpić z nauczycieli i uczniów. No normalna kpina i nieszanowanie naszego zawodu. Ten test pisała osoba z innej planety, kto to dopuścił !!!! Nie spodziewałam się, że na teście tegorocznym spotkam coś tak głupiego.

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Polecamy

juniorfutbol.pl

 • Następcy Reusa i Rooneya przyjadą do Krakowa na Murapol Cup

  Następcy Reusa i Rooneya przyjadą do Krakowa na Murapol Cup

  Autor: Materiał prasowy

  Data publikacji: 25.05.2016 17:26

  Liczba odwiedzin: 82

  Borussia Dortmund, Manchester United, Everton, Dynamo Kijów, m.in. te drużyny zawitają do Krakowa, by zagrać w dziecięcym turnieju piłkarskim Murapol Cup. O Puchar Akademii Piłkarskiej 21 od lat rywalizują najzdolniejsi młodzi piłkarze z najsilniejszych drużyn w Europie. »

 • Mercury Pack – adidas inspiruje piłkarzy nowymi korkami na najważniejsze mecze sezonu!

  Mercury Pack – adidas inspiruje piłkarzy nowymi korkami na najważniejsze mecze sezonu!

  Autor: tom

  Data publikacji: 20.05.2016 14:07

  Liczba odwiedzin: 356

  Na kluczowe mecze sezonu klubowego oraz reprezentacyjnego adidas przygotował specjalną kolekcję korków pod nazwą Mercury Pack. O losach finału Ligi Mistrzów UEFA, UEFA Euro 2016 oraz Copa America zadecydują piłkarze grający w całkowicie nowych butach X, ACE i MESSI. »

Sonda

Mój ulubiony przedmiot w szkole to...

WF
30%
Matematyka
24%
Język polski
12%
Historia
10%
Chemia
9%
Informatyka
6%
WOS
5%
Fizyka
4%

Najnowsze materiały

 • Koniec roku szkolnego. J. Owsiak rozdał dzieciom "Apteczki Małych Ratowników WOŚP"

  Koniec roku szkolnego. J. Owsiak rozdał dzieciom "Apteczki Małych Ratowników WOŚP"

  Autor: TVN24/x-news

  Data publikacji: 26.06.2015 20:16

  Liczba odwiedzin: 3779

  Z okazji zakończenia roku szkolnego Jerzy Owsiak odwiedził dwie warszawskie szkoły. W ramach Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" rozdał uczniom z klas I-III Apteczki Małych Ratowników WOŚP. Zaapelował też do uczniów, aby nie bali się pomagać innym. - Wy będziecie obywatelami, którzy będą budowali ten kraj. Budujcie go bardzo bezpiecznie – powiedział Jerzy Owsiak. »

 • Sklepiki szkolne całkowicie znikną? To całkiem możliwe

  Sklepiki szkolne całkowicie znikną? To całkiem możliwe

  Autor: Anna Jarmuż/Głos Wielkopolski

  Data publikacji: 26.06.2015 20:12

  Liczba odwiedzin: 3854

  Od września w szkolnych sklepikach sprzedawać będzie można wyłącznie zdrową żywność. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi grzywna. Uczniów czekają też inne zmiany. »

 • Skarga maturzystów z Ostrowca oddalona przez Trybunał Konstytucyjny

  Skarga maturzystów z Ostrowca oddalona przez Trybunał Konstytucyjny

  Autor: TVN24/x-news

  Data publikacji: 24.06.2015 16:30

  Liczba odwiedzin: 3530

  Trybunał Konstytucyjny uznał, że brak możliwości zaskarżenia unieważnienia matury do sądu administracyjnego jest zgodny z konstytucją. - Stwierdzanie niesamodzielności rozwiązywania zadań podczas sprawdzania pracy egzaminacyjnej nie jest czynnością administracyjną – uzasadnił decyzję sędzia Mirosław Granat. »

 • Maturzyści z II LO w Radomsku musieli powtarzać egzamin przez "błąd odczytu"

  Maturzyści z II LO w Radomsku musieli powtarzać egzamin przez "błąd odczytu"

  Autor: Małgorzata Kulka/Dziennik Łódzki

  Data publikacji: 24.06.2015 16:27

  Liczba odwiedzin: 3704

  Dlaczego matura dwóch uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku została unieważniona? Musieli zdawać drugi raz. »

 • Egzamin zawodowy 2015 KLUCZ ODPOWIEDZI, ARKUSZE. Egzamin zawodowy - część wspólna

  Egzamin zawodowy 2015 KLUCZ ODPOWIEDZI, ARKUSZE. Egzamin zawodowy - część wspólna

  Autor: KD/Dziennik Zachodni

  Data publikacji: 23.06.2015 11:26

  Liczba odwiedzin: 4345

  Egzamin Zawodowy 2015: pisemna część egzaminu zawodowego w nowej formule. W woj. śląskim w sesji letniej jest on przeprowadzany dla 127 kwalifikacji zawodowych. »

 • Egzamin gimnazjalny: Młodzież ma problemy z matematyką i przyrodą

  Egzamin gimnazjalny: Młodzież ma problemy z matematyką i przyrodą

  Autor: Anna Jarmuż/Głos Wielkopolski

  Data publikacji: 23.06.2015 11:17

  Liczba odwiedzin: 5193

  Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki kwietniowego egzaminu gimnazjalnego. Wyniki są podobne, jak w zeszłym roku. Młodzież nadal nie radzi sobie z przedmiotami ścisłymi. »

Rok szkolny 2014/2015 - daty

W tym dniu nie ma jeszcze żadnego wydarzenia.

Polskapresse sp z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie natablicy.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej

Copyright Polskapresse Sp. z o.o. Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.